Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Kiedy przedsiębiorca musi zostać podatnikiem VAT?

Pytanie z dnia 13 września 2018

Każdy obywatel lub rezydent nowego kraju staje się w praktyce podatnikiem.

Podatnik w niektórych przypadkach ma wybór czy chce zostać podatnikiem VAT czy nie, w większości przypadków konieczność taką nakłada na niego ustawa.

Zasadniczo w uproszczeniu przedsiębiorców można podzielić na tych prowadzących działalność, którzy wg prawa lub własnego wyboru nie muszą płacić VAT i tych którzy występują jako przedsiębiorcy, podatnicy VAT czynni  i muszą płacić VAT.

Przedsiębiorców którzy nie podlegają zwolnieniu z płatności podatku VAT odnajdujemy w art. 113 ustęp 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku dochodowym od towarów i usług, który wskazuje, że zwolnieniu z podatku VAT nie mogą być podatnicy

„1. dokonujących dostaw:

 1. towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
 2. towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
 • energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
 • wyrobów tytoniowych,
 • samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
 1. budynków, budowli lub ich części,
 2. terenów budowlanych,
 3. nowych środków transportu;

 

 1. świadczących usługi:
 1. prawnicze,
 2. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
 3. jubilerskie;

 

 1. nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.”

Podatnicy, którzy nie są zobowiązani jako podatnicy VAT czynni odprowadzać VAT mogą samodzielnie podjąć decyzje o systemie rozliczeń, warto jednakże wcześniej zrozumieć jego podstawy i zadecydować co będzie korzystniejsze dla typu wykonywanej przez Nas działalności.

Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na produkcji akcesoriów do włosów, zapłacił za plastikową opaskę 2 zł + 0,46 zł VAT jak za materiał czyli ponosić łączny wydatek 2, 46 zł.

Jego praca polegająca na ozdobieniu owej opaski została wyceniona na wartość 1 zł.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na bycie podatnikiem VAT do ustalenia wartości ceny końcowej produktu wskazywana jest kwota bez podatku czyli 3 zł, jest to cena netto do której podatnik musi doliczyć podatek VAT i wskazać ostateczną cenę produktu jako 3zł +23 %VAT czyli 3,69.

Kosztem jest kwota netto czyli w tym przypadku wskazane 2zł, jednakże poza tą kwotą należy rozliczyć także VAT. Od VAT-u „sprzedanego” odejmujesz VAT „kupiony” czyli 0,69zł – 0,46zł=0,23zł – tyle jesteś zobowiązany zapłacić jako podatek naliczony organom podatkowym w ramach rozliczenia podatku VAT.     

W przypadku gdy nie zdecydujesz się na bycie podatnikiem VAT nie będziesz płacił oraz odliczał podatku VAT-u. Czyli do ceny zakupionej przez Ciebie w powyższym przykładzie opaski powinieneś dodać wartość wykonanej przez ciebie pracy (finalna wartość produktu 2,46zł +1zł=3,46zł). Wyprodukowany przez Ciebie przedmiot będzie więc posiadał niższą wartość.

Pamiętaj jednakże, że w przypadku gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych bądź  płacisz podatek liniowy – to wyższe koszty spowodują, że będziesz miała mniejsze dochody. Nie mogąc odliczyć zapłaconego podatku VAT czyli 23%, zmniejszasz podstawę opodatkowania, od której płacisz tylko 18% lub 19%. Stosując ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową – zwiększasz w ten sposób kwotę przychodu, więc płacisz większy podatek od dochodów, ale szybciej możesz się zbliżyć do granicy, powyżej której nie będziesz już mógł się w ten sposób rozliczać.

Jeżeli chcesz przeczytać o obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez przedsiębiorców zachęcamy do zapoznania się z Nasza poradą na ten temat:

Kasy fiskalne

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.