Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Warunki skorzystania z ulgi na start oraz opłacania tzw. ,,małego ZUS'' przy świadczeniu usług na rzecz obecnego pracodawcy

Pytanie z dnia 26 lipca 2018

Przedstawiony problem: Warunki skorzystania z ulgi na start oraz opłacania tzw. ,,małego ZUS'' przy świadczeniu usług na rzecz obecnego pracodawcy.

Odpowiedź: Skorzystanie z ulgi na start przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę i jednoczesnym świadczeniu usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na rzecz obecnego/byłego pracodawcy jest możliwe pod warunkiem, że zakres wykonywanych czynności w ramach stosunku pracy i działalności firmy jest inny.

Zgodnie z art. 18 Prawa przedsiębiorców z ,,ulgi na start’’ mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy;
  • podejmują ponownie działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  • nie będą wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres podejmowanej działalności gospodarczej.

Dzięki ,,uldze na start’’ można nie płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne (rentowe, emerytalne, wypadkowe i chorobowe) przez 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności. Należy pamiętać, że ulga na start nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne. Korzystając z tej ulgi nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenie społeczne, ale trzeba zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać co miesiąc składki na to ubezpieczenie. Prowadząc działalność gospodarczą można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku (nie od dochodu).

Skorzystanie z ulgi na start jest przysługującym prawem, a nie obowiązkiem. W związku z tym nie koniecznie trzeba z niego korzystać. Jeżeli zrezygnujemy, to należy zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS na normalnych zasadach.

Warto jednak pamiętać, że rezygnacja z ulgi na start oznacza, że ponowne skorzystanie z tego uprawnienia będzie możliwe dopiero po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia zakończenia bądź zawieszenia działalności gospodarczej.

Z tzw. małego ZUS można skorzystać po upływie pełnych 6 miesięcy kalendarzowych korzystania ze zwolnienia. Ulga ta pozwala na płacenie przez kolejne 24 miesiące niższych składek. Warunki skorzystania z małego ZUS są takie same, jak przy uldze na start.

Mały ZUS nalicza się w okresie pełnych 24 miesięcy, więc jeśli rezygnacja z ulgi na start nastąpi np. w połowie miesiąca, okres małego ZUS-u zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca. Zawieszenie działalności gospodarczej nie przerywa biegu terminu ulgowego ZUS-u, który wynosi 24 miesiące.

Po upływie 6 miesięcy korzystania z ulgi na start, należy obowiązkowo zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS na standardowych albo preferencyjnych warunkach (niższe składki przez 24 miesiące). Korzystanie z tzw. małego ZUS również nie jest obowiązkowe.

Należy pilnować terminu zakończenia małego ZUS, aby po jego upływie przerejestrować się na pełne składki, ponieważ ZUS nie ma obowiązku przypominać o tym przedsiębiorcy.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz. U. 2018, poz. 646)
  2. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. 2017, poz. 1778)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.