Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Czy przewodnik lub tzw. agent turystyczny może organizować wycieczki?

Pytanie z dnia 17 marca 2018

Przedstawiony problem: Czy przewodnik lub tzw. agent turystyczny może organizować wycieczki?

Odpowiedź: Wycieczki, które obejmują zmianę miejsca pobytu mogą być organizowane jedynie przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Do wykonywania obu tych czynności wymagany jest wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, wycieczka jest imprezą turystyczną, której program obejmuje zmianę miejsca pobytu jej uczestników. Imprezą turystyczną są natomiast imprezy obejmujące, co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, wówczas jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 h albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Agent turystyczny może prowadzić działalność polegającą jedynie na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających zezwolenia, w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju.

Natomiast przewodnik turystyczny zawodowo zajmuje się jedynie oprowadzaniem turystów lub odwiedzających po wybranych obszarach, miejscowościach i obiektach, udziela o nich fachowej informacji oraz sprawuje nad turystami lub odwiedzającymi opiekę w zakresie wynikającym z umowy.

Organizowanie imprez turystycznych, zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, polega na przygotowywaniu lub oferowaniu oraz realizacji imprez turystycznych.

W związku z powyższym organizowanie wycieczek nie może być przedmiotem działalności gospodarczej agentów turystycznych, która polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających wpis do ww. rejestru lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tj. Dz. U. 2017, poz. 1553)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.