Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Funkcjonowania serwisu aukcyjnego w systemie all-pay, a sprzedaż środków Pieniężnach

Pytanie z dnia 12 lutego 2018

Zapytanie: Funkcjonowania serwisu aukcyjnego w systemie all-pay, a sprzedaż środków Pieniężnach.

W przedstawionym problemie występuje pytanie, czy można poddać sprzedaży środki pieniężne. By móc szczegółowo odpowiedzieć na pytanie należy przedstawić je w kontekście poszczególnych grup.

  1. Numizmaty (monety wycofane z obiegu),
  2. Numizmaty (monety i wyroby monetopodobne wyroby, wprowadzone do obiegu posiadające okazjonalną szatę graficzną)

Każda z tych grup dopuszczona jest do sprzedaży w systemie all-pay.

Istotne jest jednakże pamiętanie o kwestiach podatkowych. Sprzedaż monet kolekcjonerskich niezależnie od tego czy stanowią one  środki pieniężne wprowadzone do obrotu posiadające okazjonalny wygląd czy środki wycofane z obiegu o wartości historycznej jeżeli w chwili gdy do ich sprzedaży dochodzi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło ich nabycie stanowią one przychód dla celi podatkowych.

W art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy.

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku zbycia. przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy.

Zgodnie z art. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód który sprzedający osiągnął pomniejsza się o koszt zbycia, pod warunkiem udokumentowania transakcji.

Sprzedaż numizmatów związana jest także z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli, sprzedawcą jest osoba fizyczna, a wartość transakcji jest wyższa niż 1000 zł, sprzedaż będzie podlegała PCC, w wysokości 2%. Prywatny kolekcjoner, który kupuje monety u płatnika VAT, nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku tzw. monet bulionowych ze złota (bitych wyłącznie w celach inwestycyjnych) handel nimi zwolniony jest z podatku VAT na terenie całej Unii Europejskiej. Zwolnienie to nie dotyczy monet bulionowych srebrnych i platynowych.

  1. Sprzedaż walut obcych.

Sprzedaż walut obcych regulowana jest przez Ustawę z dnia  27 lipca 2002 r., Prawo Dewizowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 19 Ustawy, działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży.  

Zgodnie z art. 11 wskazanej Ustawy, działalność kantorowa wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej.

Działalność kantorową może wykonywać osoba fizyczna, która nie została prawomocnie skazana za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także osoba prawna oraz spółka niemająca osobowości prawnej, której żaden odpowiednio członek władz lub wspólnik nie został skazany za takie przestępstwo. (art. 12 Ustawy Prawo Dewizowe).

Nie jest więc możliwa sprzedaż walut obcych w serwisie aukcyjnym w systemie all- pay.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia  27 lipca 2002 r., Prawo Dewizowe (Dz.U 2017.679)
  • Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U 2018.200)

Stan prawny na: 16 lutego 2018 r.       

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.