Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Działalność gospodarcza w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Pytanie z dnia 28 listopada 2017

Zapytanie: Działalność gospodarcza w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która urodziła jedno dziecko, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, a także zasiłek macierzyński.

Gdy kobieta prowadzi indywidualną działalność gospodarcza nie przysługuje jej w ramach tej działalności „urlop macierzyński”, ma jednak prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli kobieta pobierająca zasiłek macierzyński z tytułu etatu prowadzi lub chce prowadzić działalność gospodarczą posiada takie prawo i nie straci z tego tytułu możliwości pobierania zasiłku macierzyńskiego.

W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, pracownicy wypłacany jest zasiłek macierzyński, ze środków ZUS.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest albo przez ZUS albo przez płatnika składek (pracodawcę), uzależnione jest to od ilość zatrudnianych przez pracodawcę osób. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia poniżej 20 osób zasiłek wypłaca bezpośrednio ZUS, gdy liczba zatrudnionych pracowników przekracza 20 osób zasiłek wypłaca pracodawca (liczba osób u danego pracodawcy ustalana jest na dzień 30 listopada poprzedniego roku). Środki na zasiłek macierzyński, pochodzą z ZUS, i to on je finansuje, w trakcie gdy pracownica pobiera świadczenie.

Pracownica w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego po okresie objętym ubezpieczeniami u pracodawcy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, finansowanemu przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS, w związku z czym to ZUS jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę dodatkowo prowadząca działalność gospodarczą i pobierająca zasiłek macierzyński nie podlega  obligatoryjnej opłacie składek z tytułu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Jest zobowiązana jednak do obligatoryjnego opłacenia składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, chyba że wysokość pobieranego przez nią świadczenia jest niższa niż 1000 zł, wtedy podlega zwolnieniu z obowiązkowego opłacania składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów (z dnia 27 listopada 2017 r.) w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, szczegółowy spis działalności które  w 2018 r. nie będą musiały prowadzić kas rejestrujących znajduje się w załączniku do projektu rozporządzenia udostępnionego na stronach Rządowego Centrum Legislacji    (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305810/katalog/12475376#12475376)

Stan prawny na 13 grudnia 2017 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.