Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Obowiązek płacenia za legitymację członka stowarzyszenia

Pytanie z dnia 22 listopada 2017

Przedstawiony problem prawny: obowiązek płacenia za legitymację członka stowarzyszenia

Odpowiedź na problem prawny:

Przede wszystkim portal mikroporady.pl udziela porad zgodnie z misją i na rzecz mikro przedsiębiorców, a nie stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak wpiera działalność organizacji prowadzących działalność statutową i może wyjątkowo wskazać właściwe podstawy dla uregulowania spraw kosztów, tzw.: „członkowskich”.

Statut stowarzyszenia lub wydany na jego podstawie Regulamin, a następnie wydane na ich podstawie Uchwały właściwych Organów ustalają w jaki sposób członkowie partycypują i pokrywają przypadające na nich bezpośrednio, na ich rzecz poniesione koszty przez stowarzyszenie.

Co do zasady, wszystkie koszty na tzw.: „wejściu” powinny być pokrywane z tzw.: „wpisowego”, które może być tak skalkulowane na podstawie Regulaminu lub stosownej Uchwały właściwego Organu, opartej na Statucie aby wpłaty te zawierały pewną rezerwę na wypadek, np.: wymiany bądź duplikatu legitymacji członkowskiej.

Oczywiście wydanie legitymacji członkowskiej jeżeli tak stanowi Statut nie jest żadną sprzedażą produktu czy usługi na zewnątrz skierowaną do osób trzecich, lecz jedynie stanowi czynność wewnętrzną, w ramach stosunku stowarzyszeniowego pomiędzy członkami i musi być pokrywana z wpisowego bądź składek.

Dopuszczalne wydaje się w regulacji dotyczącej wpisowego zawarcie postanowień, iż każdorazowo w przypadku gdy na wniosek członka wydaje mu się nową legitymację – choćby  w przypadku zmiany nazwiska – obowiązany jest uzupełnić wpisowe na pokrycie kosztów wydania tej legitymacji. Jednakże z tego tytułu nie może powstać dochód, a obciążenie członka nie może przekroczyć kosztów rzeczywiście poniesionych. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.