Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Czy agencja pracy tymczasowej może zawierać umowy o wykonanie usługi z osobą prowadzącą działalność gospodarczą?

Przedstawiony problem: Czy agencja pracy tymczasowej może zawierać umowy o wykonanie usługi z osobą prowadzącą działalność gospodarczą?

Odpowiedź: Tak, usługę dla Agencji może wykonywać przedsiębiorca. Jednak nie może być on kierowany na podstawie takiej umowy do wykonywania pracy tymczasowej.  Zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, agencja pracy tymczasowej może zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub czas wykonywania określonej pracy.

Umowa o pracę na czas określony jest umową terminową, a termin jej obowiązywania może być wskazany przez określenie daty jej obowiązywania lub zdarzenia przyszłego pewnego. W przeciwieństwie do umów, które są zawierane z pracownikami nie tymczasowymi, jej trwałość nie zależy od długości jej trwania. Bez względu na długość jej obowiązywania, może zawierać klauzulę dopuszczającą jej wypowiedzenie.

Umowa na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej, której czas trwania określony jest przez czas niezbędny do wykonania pracy, jaka jest jej przedmiotem. Od umowy zawartej na czas określony różni się tym, że termin jej rozwiązania zależy od tempa wykonania zadania, którego dokładne określenie w czasie nie jest możliwe lub bardzo trudne. Nie można jej, co do zasady wypowiedzieć. W praktyce taka umowa występuje rzadko.

Pracodawca korzystający z pracy pracownika tymczasowego, nie zawiera z nim umowy (robi to agencja), tylko podpisuje kontrakt z agencją.

W celu zawarcia umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym pracodawca użytkownik, którym zgodnie z definicją ustawową jest pracodawca lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie, powinien uzgodnić z tą agencją na piśmie m.in.:

- rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

- wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

- przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej,

- wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,

- miejsce wykonywania pracy tymczasowej.

Agencja pracy tymczasowej na podstawie umów cywilnoprawnych może kierować osoby niebędące jej pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. 2016, poz. 1666)
  2. Ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tj. Dz. U. 2016, poz. 360)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.