Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Pośrednictwo w kupnie samochodu z zagranicy. Po przekazaniu samochodu w Polsce nowemu właścicielowi okazało się, że samochód jest kradziony i został on odebrany przez policję. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pytanie z dnia 16 października 2017

Przedstawiony problem: Pośrednictwo w kupnie samochodu z zagranicy. Po przekazaniu samochodu w Polsce nowemu właścicielowi okazało się, że samochód jest kradziony i został on odebrany przez policję. Co zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedź: Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z art. 217 kodeksu postępowania karnego, jeżeli zatrzymania samochodu dokonuje Policja, to aktualnemu właścicielowi pojazdu przysługuje prawo żądania sporządzenia i doręczenia mu postanowienia sądu lub prokuratora o stwierdzeniu zatrzymania. Doręczenie takiego postanowienia powinno nastąpić w terminie 14 dni od zatrzymania rzeczy.

Jeżeli chodzi o zwrot pojazdu właścicielowi z Polski, to nie jest to takie oczywiste. Właściciel ze Szwecji może domagać się zwrotu tego pojazdu, jako ,,właściciel pierwszy’’, a zadaniem policji nie jest rozsądzanie komu należy ten pojazd wydać. W takiej sytuacji może się okazać, że osoba która nabyła ten pojazd w Polsce będzie musiała wytoczyć powództwo do sądu o ustalenie posiadania. Aby właściciel z Polski mógł nabyć na własność ten skradziony samochód jest:

  1. wykazanie, że nabył go w dobrej wierze tzn. nie wiedział o tym, że auto jest kradzione,
  2. upływ trzech lat od chwili kradzieży samochodu, nie od chwili jego zakupu,
  3. wydanie samochodu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy (zazwyczaj tak jest, bo przecież nabywając pojazd uzyskałeś zarówno sam samochód jak i kluczyki, dokumenty, itd.).

Pozwanym w takiej sprawie będzie nabywca, czyli osoba od której właściciel z Polski nabył samochód, nawet jeżeli on także nie wiedział, że jest on kradziony. Dowód wypłaty z bankomatu kwoty, za którą kupiliśmy auto będzie dodatkowym ,,atutem’’ potwierdzającym, że nabyliśmy to auto w Szwecji w dobrej wierze tzn. nie wiedząc, że jest ono kradzione. Jeżeli więc auto zostało nabyte w dobrej wierze i nabywca nie wiedział, że jest ono kradzione, to nie powinien on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (tj. Dz. U. 2017, poz. 1904)
  2. Ustawa z dnia 23 czerwca 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. 2017, poz. 459)

 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.