Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Czym się różni 0/8 etatu od 0/2 etatu oraz czym oba różnią się od całego etatu?

Pytanie z dnia 25 września 2017

Przedstawiony problem: Czym się różni 0/8 etatu od 0/2 etatu oraz czym oba różnią się od całego etatu?

Odpowiedź na problem prawny:

Cały etat, zgodnie z art. 129 kodeksu pracy, obejmuje około 160 godzin miesięcznie. Dokładna liczba godzin jest zależna od liczby dni oraz od liczby dni świątecznych w danym roku kalendarzowym.

Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy, tygodniowy wymiar czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Aby obliczyć wymiar czasu pracy pracownika, w danym okresie rozliczeniowym – ustalanym zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy – należy:

  1. pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar  czasu pracy o 8 godzin.

W roku 2017 całkowity, roczny wymiar czasu pracy wynosi 2000 godzin (250 dni x 8h).

0/8 etatu, czy 0/2 etatu nie są całymi (pełnymi) etatami, tylko ich określoną częścią, ułamkiem, tu dziesiętną, co będzie oznaczało mniejszą ilość godzin w danym okresie rozliczeniowym i co za tym idzie mniejsze wynagrodzenie.

Z tytułu umowy o pracę, pracodawca pokrywa za pracownika składki na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Natomiast pracownik pokrywa składki na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne. To, czy pracujemy na pełny etat, jego połowę, czy inną część nie ma wpływu na obowiązek ich opłacania. Wysokość składek zależy od osiąganego dochodu (im więcej zarabiamy, tym większe płacimy składki). Każda składka jest uiszczana w innej wysokości, składka na ubezpieczenie: emerytalne - 9,76% (pracodawca i pracownik pokrywają ją w tej samej wysokości); rentowe - 6,5% (wysokość składki jaką płaci pracodawca za pracownika) i 1,5% (wysokość składki jaką pracownik sam pokrywa); wypadkowe – 1,8% (składka pokrywana tylko przez pracodawcę); chorobowa – 2,45% (pokrywana tylko przez pracownika); zdrowotna – 9% (pokrywana tylko przez pracownika); Fundusz Pracy – 2,45% (pokrywana tylko przez pracodawcę) i Fundusz Świadczeń Gwarantowanych - 0,1% (pokrywana tylko przez pracodawcę). Tak więc, składki będą naliczane od wynagrodzenia bez względu za jaki pełny lub częściowy etat jest ono wypłacane.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. 2016, poz. 1666)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.