Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Najem lokali a opodatkowanie

Pytanie z dnia 22 sierpnia 2017

Zapytanie: Najem lokali a opodatkowanie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.2016.2032.) jako źródło przychodu uznawany jest: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Czynsz, niezależnie czy jest określony w pieniądzach, czy w świadczeniach innego rodzaju, jest przysporzeniem majątkowym.

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o  zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2016.2080) osoby fizyczne:

  • osiągające przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej m.in;

mogą opłacać podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.  

Przedsiębiorca, który chce taki opłacać zryczałtowany podatek powinien złożyć, zgodnie z terminami określonymi w ustawie, oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Będzie mógł wtedy skorzystać z opodatkowania przychodów z najmu w wysokości 8,5%.

Podatek zryczałtowany, jako forma rozliczenia za 2017 r. nie będzie możliwy dla podatników, którzy w 2016 r. przekroczyli przychody:

  1. 664, 640 zł (150.000 euro) z działalności prowadzonej samodzielnie lub też w formie spółki cywilnej i jawnej osób fizycznych, jeśli tę kwotę przekroczyła suma przychodów wszystkich wspólników,
  2. 107.440 zł (25.000 euro) z działalności prowadzonej samodzielnie lub też w formie spółki cywilnej albo jawnej osób fizycznych, rozliczających się kwartalnie.

Nie zostały jeszcze ogłoszone warunki dot. podatków zryczałtowanych w roku 2018.

W przypadku stosowania zryczałtowanego podatku, osoba fizyczna nie jest zobowiązana do odprowadzania podatku VAT.

Podatnicy odprowadzający podatek zryczałtowany obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów celem prawidłowego określenia wielkości przychodów podatnika. W wypadku wyłącznie przychodów umowy najmu, podnajmu itp. Podatnicy, nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji, gdyż wysokość ich przychodów szczegółowo powinna określać szczegółowo konkretna dla lokalu umowa najmu.

Wynajmujący nie jest zobowiązany za odprowadzenie podatku od kwot uzyskanych celem opłaty np. „czynszu” do wspólnoty mieszkaniowej, opłaty za ścieki, opłaty za wywóz śmieci, opłaty za wodę, jeżeli z umowy wynika, że najemca uiszcza powyższe opłaty wraz z opłatą za Najem.

Stan prawny na: 23 sierpnia 2017 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.