Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Umowa o pracę w jednym z Państw członkowskich UE vs. prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce

Pytanie z dnia 17 sierpnia 2017

Zapytanie: Umowa o pracę w jednym z Państw członkowskich UE vs. prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

  1. Czy mogę posiadać firmę polską z siedziba w Polsce pracując na umowę o pracę w Holandii?

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w jednym z Państw członkowskich UE nie koliduje z prowadzeniem działalności w innym Państwie UE. Tak więc wykonując pracę na podstawie Umowy o prace, przedsiębiorca może jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą w jednym Polsce.

Zgodnie z  Rozporządzeniem parlamentu europejskiego i rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku, gdy na mocy ustawodawstwa Państwa Członkowskiego, zainteresowany podlega ubezpieczeniu obowiązkowemu w tym Państwie Członkowskim, nie może on podlegać systemowi ubezpieczeń dobrowolnych lub fakultatywnych kontynuowanych w innym Państwie Członkowskim. We wszystkich innych przypadkach, w których dla danego działu ubezpieczenia istnieje wybór pomiędzy kilkoma systemami ubezpieczeń dobrowolnych lub fakultatywnych kontynuowanych, zainteresowany przystępuje tylko do wybranego przez siebie systemu.

W odniesieniu do świadczeń z tytułu inwalidztwa, emerytur i rent rodzinnych, zainteresowany może przystąpić do systemu ubezpieczeń dobrowolnych lub fakultatywnych kontynuowanych Państwa Członkowskiego, nawet jeżeli z obowiązku podlega ustawodawstwu innego Państwa Członkowskiego, pod warunkiem że na pewnym etapie swej pracy zawodowej podlegał ustawodawstwu pierwszego Państwa Członkowskiego z powodu lub w wyniku pracy najemnej lub pracy na własny rachunek oraz jeżeli takie nakładanie się jest w sposób wyraźny lub domyślny dozwolone na podstawie ustawodawstwa pierwszego Państwa Członkowskiego.

Zgodnie z powyższym przy zatrudnieniu w Holandii na podstawie umowy o pracę, przedsiębiorca nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu  w Polsce.

  1. Czy otwierając firmę w Polsce, ale nadal pracując w Holandii mogę starać się o dotacje na rozpoczęcie działalności? Ewentualnie inne dodatki?

Wśród warunków otrzymania dotacji jest status bezrobotnego, przyszły przedsiębiorca nie może także w w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadzić innej działalności gospodarczej, odmówić w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu, lub przygotowania zawodowego, otrzymać w ciągu ostatnich pięciu lat  dofinansowania lub pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych.

W związku z powyższym stałe zatrudnienie dyskwalifikuje możliwość otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

  1. Czy mogę tworzyć usługi dla klientów zagranicznych i czy jest różnica w wystawianiu faktury?

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Polsce może obsługiwać podmioty zagraniczne zgodnie z swobodą umów, którą zapewnia Unia Europejska.

Istotną i problematyczną kwestią jest rozliczenie podatku VAT. Rozliczenie podatku VAT następuje zgodnie z miejscem wykonania usługi.

Zgodnie z zasadą ogólną, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów zagranicznych, które nie są podatnikami jest obszar, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (Szczegółowe miejsca świadczenia usług wskazuje art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U 2017.1221))

Przedsiębiorca, który chce dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich UE powinien dokonać rejestracji do podatników VAT UE. Po dokonaniu rejestracji przedsiębiorca otrzyma numer NIP UE uprawniający do wykonywania transakcji zagranicznych z kontrahentami z krajów Unii Europejskiej.

  1.  Czy mogę moje prywatne auto przenieść na firmę?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, może przenieść na firmę, pojazd wchodzący w skład jego majątku prywatnego, bądź korzystać z takiego pojazdu bez przenoszenia go do majątku przedsiębiorstwa.

Patrz więcej na : Samochód w mikroprzedsiębiorstwie

Stan prawny na: 23 sierpnia 2017r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.