Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Sprzedaż samochodu używanego w ramach prowadzenia działalności gospodarczej

Pytanie z dnia 20 sierpnia 2017

Zapytanie: Sprzedaż samochodu używanego w ramach prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadząc działalność gospodarcza, przedsiębiorca może w ramach kosztów prowadzonej działalności odliczyć od podatku koszty związane z używaniem własnego samochodu do działalności gospodarczej.

W przypadku gdy pojazd nie jest składnikiem majątku przedsiębiorcy, a stanowi jego własność „prywatną”, to sprzedawcą jest osoba prywatna, a nie przedsiębiorca prowadzącym działalność. W takim przypadku dochód uzyskany ze sprzedaży nie stanowi przychodu z prowadzenia przedsiębiorstwa i nie musi być wyszczególniony w księdze przychodów i rozchodów. W przypadku gdy wysokość kwoty uzyskanej ze sprzedaży przekracza 1000 zł kupujący zobowiązany jest uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% ceny przedmiotu).

Jeżeli sprzedający uzyskał przychód (kwota uzyskana ze sprzedaży jest wyższa niż kwota, uiszczona wcześniej przez sprzedawcę) trzeba rozliczyć go w PIT. (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U 2016.2032)) jeżeli przychód o którym mowa powstał, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym sprzedający ten samochód. Podatek płaci się tylko od otrzymanego dochodu (różnica pomiędzy cena nabycia i zbycia).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.  (Dz.U 2016.2032)

Stan prawny na 21 sierpnia 2017 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.