Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Uznanie prawa do użytkowania przedsięwzięcia pobierania pożytków zgodnie z umowa zawartą na podstawie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi jako prawo wyłączne w okresie przewidzianym umową koncesji

Pytanie z dnia 26 lipca 2017

Przedstawiony problem prawny: Uznanie prawa do użytkowania przedsięwzięcia pobierania pożytków zgodnie z umowa zawartą na podstawie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi jako prawo wyłączne w okresie przewidzianym umową koncesji.

Jeżeli ze względu na przedmiot koncesji lub przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji (Dz.U. UE.L.2014.94.1) nie stosuje się regulacji szczególnej lub strony inaczej nie postanowiły w umowie to prawo wyłączne eksploatacji lub świadczenia usług jest wynagrodzeniem za roboty budowlane lub prawem do wykonywania powierzonych usług.

Wynika to z art.3 Ustawy Ustawa z dnia 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz.U 2016.1920) który stanowi, że na podstawie umowy koncesji zamawiający powierza koncesjonariuszowi wykonanie robót budowlanych lub świadczenie usług i zarządzanie tymi usługami za wynagrodzeniem.

W przypadku powierzenia koncesjonariuszowi:

  1. wykonania robót budowlanych - wynagrodzenie stanowi wyłącznie prawo do eksploatacji obiektu budowlanego będącego przedmiotem umowy albo takie prawo wraz z płatnością (umowa koncesji na roboty budowlane);
  1. świadczenia usług i zarządzania tymi usługami - wynagrodzenie stanowi wyłącznie prawo do wykonywania usług będących przedmiotem umowy albo takie prawo wraz z płatnością (umowa koncesji na usługi).

Pojęcie eksploatacji obejmuje wszystkie zgodne z prawem formy korzystania, w tym czerpania pożytków.

 Okres w jakim obowiązuje prawo eksploatacji lub wykonywania usług będących przedmiotem umowy wraz z płatnością zawarty jest w umowie.

Jednakże indywidualna umowa zawierana pomiędzy koncesjonariuszem, a Zamawiającym może zawierać inne zapisy i postanowienia. Dla udzielenia szczegółowej odpowiedzi dla indywidulanej sytuacji niezbędna jest analiza zawartej pomiędzy koncesjonariuszem a Zamawiającym umowy.  

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneOkreśl kwotę i przekaż darowiznę

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 10 zł.