Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Co w przypadku, gdy badania wykonywane przed podjęciem pracy nie wskazywały, że pracownik powinien nosić okulary korekcyjne, jednak wzrok cały czas się pogarsza a do kolejnych badań został jeszcze rok?

Pytanie z dnia 8 czerwca 2017

Przedstawiony problem: Co w przypadku, gdy badania wykonywane przed podjęciem pracy nie wskazywały, że pracownik powinien nosić okulary korekcyjne, jednak wzrok cały czas się pogarsza a do kolejnych badań został jeszcze rok?

Odpowiedź: Zgodnie z § 2 ust. 2 Rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne może wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika. Co do zasady, w przypadku pracowników wykonujących pracę polegającą na obsłudze monitorów ekranowych, badania profilaktyczne wykonuje się raz na cztery lata. Jednakże ostatecznie o ich terminie decyduje lekarz przeprowadzający badanie. Jeżeli stwierdzi on, że badanie jest niezbędne wcześniej może wyznaczyć termin krótszy niż cztery lata. Przeprowadzenie badań lekarskich poza ustawowymi terminami jest konieczne m.in. w przypadku stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej (§ 6 ww. rozporządzenia).

Przepisy nie przewidują obowiązku wydania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jeżeli zatem pracownik wystąpi z wnioskiem o skierowanie na przedterminowe badania profilaktyczne w związku z pogorszeniem się jego wzroku, pracodawca w ramach dbałości o właściwe warunki pracy powinien wydać mu takie skierowanie. W razie podejrzenia choroby zawodowej pracodawca ma taki obowiązek z uwagi na konieczność zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, która wynika m.in. z art. 15 kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. 2016, poz. 1666)
  2. Rozporządzenie z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. 1996 nr 69 poz. 332)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne



Wspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.