Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zakaz konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami

Pytanie z dnia 7 maja 2017

Przedstawiony problem prawny: zakaz konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami – rozwinięcie do pytania z dnia 4 lipca 2015 r.

Pytanie: Pytający zadał pytanie, czy wskazanie podmiotu, którego miałoby dotyczyć zakazanie konkurencji w trakcie i po ustaniu prac (podwykonawcy, innego przedsiębiorcy) będzie skuteczne i nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego?

Odpowiedź: Po pierwsze w pełni może być uzasadnione zastrzeżenie zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej w trakcie realizacji umowy pomiędzy przedsiębiorcami jak również pewien czas po jej ustaniu (np.: w okresie gwarancji lub rękojmi), jeżeli istniałaby uzasadniona obawa wykorzystywania przekazanych podwykonawcy informacji na rzecz innych konkurencyjnych podmiotów, jednakże zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej każdorazowo powinien pozostawać w granicach uzasadnionej potrzeby zapewnienia ochrony interesów przedsiębiorcy i nie wykraczać ponad zasady współżycia społecznego i naturę stosunku prawnego, na którym zakaz został oparty.

Zakaz konkurencji obejmujący tylko jednego konkurencyjnego przedsiębiorcę będzie wyjątkowo dopuszczalny, jeżeli nie będzie na rynku relewantnym nadmiernie ograniczał możliwości działalności zobowiązanego ani nie będzie godził w uzasadnione interesy, jak również w dobre imię konkurenta.

W ramach e-punktu Kancelaria nie sporządza dla poszczególnych klientów ani odpłatnie, ani nieodpłatnie projektów konkretnych, zindywidualizowanych umów.

Stan prawny aktualny na 11 maja 2017 r. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.