Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zwrot produktów w oryginalnym opakowaniu w przypadku dokonania sprzedaży na odległość, pokrycie kosztów wysyłki oraz zwrotu przez przedsiębiorcę/konsumenta

Pytanie z dnia 15 lutego 2017

Przedstawiony problem prawny: Zwrot produktów w oryginalnym opakowaniu w przypadku dokonania sprzedaży na odległość, pokrycie kosztów wysyłki oraz zwrotu przez przedsiębiorcę/konsumenta.

Przedsiębiorco!

Zgodnie z Ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r., (dalej: Ustawa) Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów:

  • dostawy, w przypadku gdy konsument wybrał inny sposób dostarczenia produktu niż najtańszy. (Przedsiębiorca zwraca, konsumentowi wysokość najtańszej opcji dostawy, nie ma obowiązku zwrotu różnicy  pomiędzy dostawą o najniższej wysokości, a wybraną przez konsumenta)
  • Wykonywania świadczenia do chwili odstąpienia od Umowy. (Wartość oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem uzgodnionej w umowie ceny lub wynagrodzenia. Jeżeli cena lub wynagrodzenie są nadmierne, podstawą obliczenia tej kwoty jest wartość rynkowa spełnionego świadczenia.)

Zgodnie z art. 34 Ustawy, na konsumenta został nałożony obowiązek zwrócenia (bądź osobistego przekazania) produktu przedsiębiorcy w terminie 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (wyjątkiem są sytuację gdy przedsiębiorca zaproponuje odbiór produktu samodzielnie).

Koszt bezpośredniego zwrotu rzeczy pokrywany jest zgodnie z art. 34 ustęp. 2 Ustawy przez konsumenta, jednakże to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek poinformowania o tym konsumenta (przedsiębiorca może pokryć należność przez siebie).

W przypadku gdy umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa, a rzecz dostarczono konsumentowi do miejsca, w którym zamieszkiwał w chwili zawarcia umowy, przedsiębiorca jest zobowiązany do odebrania rzeczy na swój koszt, gdy ze względu na charakter rzeczy nie można jej odesłać w zwykły sposób pocztą (art. 34. Ustęp 3 Ustawy).

Przedsiębiorca nie może uzależniać odstąpienia przez konsumenta od umowy zawartej na odległość od zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu, nie będącym jednocześnie przedmiotem sprzedaży, a służącym jedynie do zabezpieczenia produktu. Taki zapis będzie zastosowaniem klauzuli uznanej za niedozwoloną. Będzie nią każde zobowiązanie konsumenta do zwrotu towaru jedynie w opakowaniu oryginalnym, pod rygorem odmowy przyjęcia zwrotu produktu w przypadku nie spełnienia tego warunku.

Przedsiębiorca może jedynie wskazać by w miarę możliwości zwracana rzecz była zapakowana w oryginalne opakowanie.

Naruszenie zapieczętowanego opakowania uniemożliwia odstąpienie od umowy zawartej na odległość, jedynie w przypadku produktów wskazanych w Ustawie (rzeczy związane ze zdrowiem lub higieną oraz nagrania dźwiękowe/wizualne albo programy komputerowe).

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz. U Dz.U.2014.827)

 

Stan prawny na 20 lutego 2017 r.

 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.