Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Powierzchnia pod reklamę

Pytanie z dnia 3 września 2016

 Przedstawiony problem prawny: powierzchnia pod reklamę

Odpowiedź na problem prawny:

Pytający prowadzący działalność gospodarczą chciałby zawiesić reklamę (billboard) o wymiarach 1,5 na 1 m przy ogrodzeniu osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym powstaje pytanie jakiego typu umowę powinny zawrzeć pomiędzy sobą strony.

Z uwagi na fakt, iż najemca prowadzi działalność gospodarczą, a reklama ma służyć osiągnięciu korzyści majątkowych i być jednym źródłem przychodu, rekomendujemy zawarcie umowy najmu bądź umowy dzierżawy.

Po pierwsze, umowa dzierżawy, podobnie jak najmu, ma szerokie praktyczne zastosowania w obrocie.  Jest to umowa na mocy, której jedna osoba zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (Wydzierżawiający) podczas gdy, druga osoba zobowiązuje się płacić z tego tytułu czynsz. Zarówno najem, jak i dzierżawa polegają bowiem na oddaniu innemu podmiotowi rzeczy do trwałego  używania tytułem prawa do korzystania z rzeczy za pewnym wynagrodzeniem (czynszem). Zasadniczą  natomiast różnicą między tymi stosunkami prawnymi jest to, iż najem uprawnia Najemcę jedynie do używania rzeczy (zwykłe korzystanie), a Dzierżawca oprócz tego ma prawo do pobierania pożytków czyli wykorzystywania przedmiotu umowy zgodnie z jej przepisami.

Zgodnie z art. 660 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tj.: Dz. U. 2016 poz. 380) – dalej jako: KC przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Elementarne znaczenie dla wyboru umowy jako najmu lub dzierżawy ma wola osoby wynajmującej, czy odpowiednio wydzierżawiającej oddającej rzecz do używania lub do używania i pobierania pożytków. Warto zwrócić uwagę, że w sytuacji gdy dzierżawcy zezwala się na używanie rzeczy i pobieranie z niej pożytków, fakt ich niepobierania nie powoduje, że sposób korzystania z przedmiotu umowy wypełnia elementy przedmiotowo istotne dla najmu. Dzierżawca ma jedynie możliwość (prawo), a nie obowiązek, pobierania pożytków i może z niego skorzystać lub nie. Tylko z powodu niewykonywania uprawnienia pierwotny stosunek prawny nie powinien przekształcać się w inny typ umowy.

Pełniejsze informacje i wzory umów, zarówno najmu i dzierżawy znajdują się pod linkami zamieszczonymi poniżej:

1.Umowa najmu

2.Umowa dzierżawy

Dodatkowo zachęcamy do zapoznaniem się z:

3.Instrukcja: Marketing i reklama w mikro i małym przedsiębiorstwie

4.Reprezentacja i reklama w podatkach dochodowych

 

Podstawa prawna:

  1. art. 660 i kolejne Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tj.: Dz. U. 2016 poz. 380)

 

Stan prawny aktualny na dzień 12 września 2016 r.

 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.