Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zatrudnienie nauczyciela na umowę cywilnoprawną

Pytanie z dnia 4 czerwca 2016

Przedstawiony problem prawny: zatrudnienie nauczyciela na umowę cywilnoprawną

Odpowiedź na problem prawny:

Pytający zwrócił się z pytaniem czy możliwe jest zawarcie umowy o dzieło z nauczycielem, nie będącym pracownikiem (etatowym, zatrudnionym w szkole) na przygotowanie i prowadzenie zajęć, np. kursu przygotowującego do matury z fizyki?

W związku z powyższym należy przede wszystkim zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta nauczyciela (tj.: Dz. U. 2014 poz. 191) – dalej jako: Karta nauczyciela – stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej – w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania.

Jednakże, jeżeli przedmiotem umowy miałoby być nauczanie w ramach kursów np.: przygotowujących do matury, które jednocześnie nie wynikają z podstawy programowej, to można powierzyć ich realizację w ramach umowy cywilnoprawnej, jednakże trzeba być bardzo ostrożnym w chwili zawierania tego typu umów.

Nadto, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia takiej osoby na umowę o pracę to rekomendujemy zatrudnienie na umowę zlecenie, bowiem umowa o działo jest umową rezultatu – gdzie trudno będzie go jednak zweryfikować.

Reasumując, jeżeli w ramach umowy nauczyciel będzie realizował zajęcia dodatkowe w postaci kursu, który ustalony jest w określonej liczbie godzin, ale nauczyciel może je realizować swobodnie (a nie pod kierownictwem dyrektora), to może to być umowa zlecenia.

Co więcej zgodnie z art. 22 § 12 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj.: Dz. U. 2014 poz. 1502) – dalej jako: KP – nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy. Nadto, zgodnie z art. 281 KP kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Jednocześnie wskazujemy, że porady E-punktu konsultacyjnego nie są poradami indywidulnymi, a jedynie mają na celu przedstawienie obowiązujących przepisów prawa dla ogólnego zagadnienia prawnego. 

Podstawa prawna:

  1. art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta nauczyciela (tj.: Dz. U. 2014 poz. 191);
  2. art. 22 § 12 , art. 281 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj.: Dz. U. 2014 poz. 1502).

 Stan prawny aktualny na dzień 9 czerwca 2016 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne



Określ kwotę i przekaż darowiznę

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 10 zł.