Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zasady opłacania składek ZUS i podatku dochodowego „współwłaściciela” firmy

Pytanie z dnia 24 lutego 2016

Przedstawiony problem prawny: zasady opłacania składek ZUS i podatku dochodowego „współwłaściciela” firmy

Odpowiedź na problem prawny:

W przedstawionym stanie faktycznym pytający hipotetycznie przyjął, iż rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej z początkiem bieżącego roku, przy czym od początku działalności generuje dochody, które przekraczają kwotę wolną od podatku, co rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy tym ww. działalność, jako nowego przedsiębiorcy zostałaby objęta tzw. „małym ZUSem”. Pytanie dotyczyło zaś sytuacji, w której do prowadzonej działalności „dołączyłby” kolejny „współwłaściciel” i w konsekwencji takiego przyłączenia w rozumieniu wysokości ponoszonych przez niego składek „zusowskich” i należności podatkowych. 

Rekomendacje: Na wstępie wskazujemy, iż udzielanie porad podatkowych wykracza poza zakres E-punktu konsultacyjnego, określony w Dziale II pkt. 4 Regulaminu udostępniania informacji i porad w systemie E-punktu konsultacyjnego w ramach serwisu Mikroporady.pl. Skierowane pytanie dotyczy w znacznej części problematyki podatku dochodowego od osób fizycznych/osób prawnych.

Co się tyczy zaś kwestii ponoszenia ciężaru opłacania składek zusowskich przez „współwłaściciela” to wskazać należy przede wszystkim, iż w przedstawionym stanie pytający prowadzić miałby teoretycznie jednoosobową działalność gospodarczą, co wyklucza samo w sobie możliwość poszerzenia kręgu „współwłaścicieli”. Więcej informacji na temat przedsiębiorcy prowadzącego działalność jednoosobowo znaleźć można pod adresem Instrukcja: Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej działalności

Tym samym oznacza to, iż chęć prowadzenia działalności ze wspólnikiem byłaby możliwa w tym stanie faktycznym jedynie poprzez zmianę jej formy, a dokładnie przekształcenie w spółkę osobową. Dla mikro i małych przedsiębiorców, z uwagi na liczne obowiązki, najmniej korzystne są oczywiście spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna). Dlatego rekomendujemy spółki osobowe, w tym przede wszystkim spółkę jawną. Przedsiębiorcy mogą zawrzeć też umowę spółki cywilnej i w jej ramach wspólnie inwestować w majątek trwały. Procedura przekształcenia opisana jest pod adresem Procedura: jak przekształcić działalność indywidualną przedsiębiorcy w spółkę osobową z menadżerami, pracownikami

Przekształcenie (zamiast zawiązania nowej spółki) koniecznym byłoby dla utrzymania statusu pierwszej prowadzonej działalności pozarolniczej przez danego przedsiębiorcę. Przedsiębiorca ten po przekształceniu nadal korzystać mógłby ze stawek preferencyjnych ZUS, jednakże bez przerywania i rozpoczynania na nowo biegu 2 letniego terminu (okres korzystania ze stawek w czasie prowadzenia działalności, jako jednoosobowy przedsiębiorca uległby zaliczeniu na poczet 2letniego terminu). Co się zaś tyczy drugiego wspólnika, to o ile byłby on także osobą po raz pierwszy podejmującą działalność gospodarczą to, jako przykładowo wspólnik spółki jawnej, podlegałby ogólnym zasadom ubezpieczeń w ZUS i opłacania składek. Tym samym także jemu przysługiwałoby prawo do ograniczenia wysokości swoich składek ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalność gospodarczej (liczonych dla niego niezależnie od pierwszego wspólnika).

Podkreślamy, iż 2letni okres liczony jest nie od daty wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, ale daty faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności, która to powinna być kompatybilna z datami w deklaracjach zgłoszeniowych ZFA, ZPA, ZUA.

Podstawa prawna:

  1. Art. 18a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz.U. 2015 poz. 121)

Stan prawny aktualny na 24 lutego 2016 r. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.