Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Konieczna informacja o produktach w e-sklepie

Pytanie z dnia 12 lutego 2016

Przedstawiony problem prawny: konieczna informacja o produktach w e-sklepie.

Odpowiedź na problem prawny: 

Punktem wyjścia do odpowiedzi na postawione pytanie jest zwięzłe wytłumaczenie czym jest prawidłowe informowanie klienta o produkcie sprzedawanym na odległość – za pomocą „sklepu” internetowego.

W związku z powyższym informujmy, że przez prawidłowe informowanie o produkcie należy co do zasady rozumieć zastosowanie niezbędnych oznaczeń a więc jakąkolwiek metkę a także, znak firmowy, znak handlowy, ilustrację lub inny opis pisany, drukowany, tłoczony, odbity lub w inny sposób naniesiony na opakowanie (naklejka) lub pojemnik z produktem tu: żywnością lub załączony do opakowania lub pojemnika z żywnością. 

Informacja o produktach oferowanych do sprzedaży na odległość w tym w e-sklepie powinna m.in. zawierać wszelkie także jak na produkcie informacje w tym napisy, dane szczegółowe, znaki handlowe, nazwy marek, ilustracje lub symbole CE odnoszące się do danego towaru, które każdorazowo muszą być umieszczone na wszelkiego rodzaju opakowaniu, dokumencie, ulotce, etykiecie, opasce lub pierścieniu towarzyszącym takiemu towarowi lub odnoszącym się do niego. Tak też odpowiednio na stronie www., na której produkt jest oferowany do sprzedaży.

Dla przykładu, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności obowiązujące bezpośrednio w krajach UE określa szczegółowe dane, których podanie na etykiecie jest obowiązkowe, jak m.in.: nazwa żywności, wykaz składników, ilość określonych składników lub kategorii składników, ilość netto żywności itd.

Dodatkowo należy rozumieć, iż w zakresie innych produktów niż żywnościowe etykieta czy inaczej prawidłowe informacje o produktach muszą zawierać zgodnie z art. 5351 w zw. z art. 5461 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j.: Dz. U. 2014 poz. 121) informacje jasne, zrozumiałe, pisane w języku polskim i niewprowadzające w błąd. W szczególności należy podać: rodzaj rzeczy, określenie jej producenta lub importera, znak bezpieczeństwa i znak zgodności wymagane przez odrębne przepisy, informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, stosownie do rodzaju rzeczy, określenie jego energochłonności, a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach jeżeli sprzedaż taka prowadzona jest na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Na uwagę zasługuje także okoliczność, że przedsiębiorca przeważnie nie chce i nie jest w stanie wybiórczo ograniczyć dostępu do strony internetowej czy swojego sklepu internetowego świadczącego sprzedaż na odległość np.: klientom czy konsumentom z kraju innego, niż na którego rynek zamierza dystrybuować produkty.

Dodatkowo, wszelkie prawne konsekwencje, które mogą pojawić się w przyszłości z uwagi na błędne oznaczenie produktu przez sprzedającego będą rozstrzygane na podstawie polskich przepisów prawa jeżeli siedziba przedsiębiorcy będzie mieściła się w Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie

            przekazywania konsumentom informacji na temat żywności ;

  1. Art. 5351 w zw. z art. 5461 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 2014 poz. 121).

 

Stan prawny aktualny na 18 lutego 2016 r. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.