Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Data ,,księgowania” faktur VAT za opinie sądowe sporządzane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Pytanie z dnia 1 stycznia 2016

Przedstawiony problem prawny: data ,,księgowania” faktur VAT za opinie sądowe sporządzane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Odpowiedź na problem prawny:

W przedstawionym stanie faktycznym pytający prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sporządzaniu opinii na zlecenie sądów (prokuratur i innych organów). Pytanie dotyczyło zaś chwili właściwej dla zaksięgowania faktury VAT, wystawionej tytułem takiej usługi, w księdze przychodów i rozchodów. Dotychczas przedsiębiorca księgował z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przyznaniu biegłemu wynagrodzenia, a więc po upływie siedmiu dni do daty jego wydania. Pytanie dotyczyło zaś daty właściwej dla zaksięgowania faktury VAT w sytuacji, w której przedmiotowe postanowienie bywało doręczone  z dużym opóźnieniem w stosunku do daty wydania.

Na wstępie informujemy, iż udzielanie porad podatkowych wykracza poza zakres E-punktu konsultacyjnego, określony w Dziale II pkt. 4 Regulaminu udostępniania informacji i porad w systemie E-punktu konsultacyjnego w ramach serwisu Mikroporady.pl. Skierowane pytanie objęte jest zaś przede wszystkim zakresem prawa podatkowego w zbiegu z przepisami o rachunkowości.

Rekomendacje: Wskazać należy, że zgodnie z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Wobec tego dla drugiej strony stosunku cywilno-prawnego, a więc na przykład biegłego wykonującego usługę dla danej jednostki (urzędu, organu, władzy sądowniczej), staje się skuteczne z chwilą odbioru postanowienia o wynagrodzeniu (stosownego doręczenia) i powzięcia wiedzy o jego prawomocności.

Nadal za datę wykonania usługi (dzieła) należy uznać datę odbioru pracy (utworu), którą jest uprawomocnienie się postanowienia o przyznaniu wynagrodzenia. Jednak z przyczyn faktycznych, jak i zasad doręczeń (składania oświadczeń woli), takie postanowienie staje się skuteczne wobec wykonawcy z chwilą skutecznego doręczenia. Z tą chwilą właśnie powstaje obowiązek wystawienia faktury VAT, co oczywiście nie sprzeciwia się ujawnieniu w treści faktury daty faktycznego wykonania świadczenia wzajemnego – tj. sporządzenia opinii sądowej i przekazania zamawiającemu (sądowi), a po jej wystawieniu dokonania stosownego wpisu w rubryce „przychody” w księdze przychodów i rozchodów, pod datą wystawienia faktury tytułem stosownej należności. 

 

Podstawa prawna:

  1. Art. 61 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tj. Dz. U. 2014 poz. 121)
  2. Art. 131 – 147 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (tj. Dz. U. 2014 poz. 101)

Stan prawny aktualny na 27 stycznia 2016 r. 

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.