Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Zmiana regulaminu w sklepie internetowym

Pytanie z dnia 27 stycznia 2016

Przedstawiony problem prawny: zmiana regulaminu w sklepie internetowym

Odpowiedź na problem prawny:

W interesie przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż na odległość za pomocą sklepu internetowego zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827) w regulaminie sklepu internetowego powinny znaleźć się wszystkie informacje przewidziane w art. 12 ust. 1 Ustawy z uwagi na fakt, iż jest to obowiązek przedsiębiorcy, który zawiera umowy na odległość np.: przy prowadzeniu sklepu internetowego.

Zgodnie z art. 12 niniejszej Ustawy najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania konsumenta w sposób jasny i zrozumiały m.in. o:

1) głównych cechach świadczenia z uwzględnieniem przedmiotu świadczenia oraz sposobu porozumiewania się z konsumentem;

2) swoich danych identyfikujących, w szczególności o firmie, organie, który zarejestrował działalność gospodarczą, a także numerze, pod którym został zarejestrowany;

3) adresie przedsiębiorstwa, adresie poczty elektronicznej oraz numerach telefonu lub faksu jeżeli są dostępne, pod którymi konsument może szybko i efektywnie kontaktować się z przedsiębiorcą, itd.

Co oznacza, że regulamin powinien być każdorazowo uaktualniany i wywieszony aktualny na stronie sklepu internetowego najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość

W związku z tym rekomendujemy aby obowiązki przedsiębiorcy wynikające bezpośrednio z art. 12 Ustawy o prawach konsumenta wykonać przez aktualne wpisywanie w postanowienia regulaminu przed dokonaniem transakcji przez konsumenta, zmienionych warunkach.

Co ważne, w interesie przedsiębiorcy leży obowiązek poinformowania konsumenta o zmianie regulaminu z uwagi na zmieniające się przepisy prawne.

Dodatkowo, rekomendujemy żeby informacje o zmianie regulaminu zamieszczonego na stronie sklepu internetowego opatrzyć czytelnym zwrotem, np.: „Ważne”, „Przeczytaj”, „Znasz aktualne przepisy” itp.

Podstawa prawna:

  1. art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827).

 

Stan prawny aktualny na dzień 3 lutego 2016 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.