Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Dotacja z Urzędu Pracy

Proszę o podpowiedź... Moja żona uzyskała dotację z Urzędu Pracy w 2014 roku z tytułu rozpoczęcia działalności gospodarczej (rozpoczęła w 2015, ale pieniądze wpłynęły w grudniu 2014 r.). Ja prowadzę jednoosobową firmę. Jak powinniśmy podejść do rozliczenia PIT i jej dotacji?

Odpowiedź: Dotacje otrzymane z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej są zwolnione z podatku dochodowego i nie wykazuje się ich w zeznaniu podatkowym .

Na gruncie podatku dochodowego, skutki otrzymania dotacji  uzależnione są od tego, jakiego składnika majątku ta dotacja  dotyczy Na zasadzie wyjątku, przychodu z działalności gospodarczej nie stanowią dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, związanych z otrzymaniem, zakupem lub wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych ( art 14 ust 2 pkt 2 ustawy o PDOF). Z przepisu tego wynika zatem , że przychodem  z działalności gospodarczej są jednak  dotacje otrzymane na inne cele niż zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jednakże przychód taki, w przypadku uzyskania środków z urzędu pracy przez bezrobotnego na podjęcie działalności, o których mowa w art 46 ust 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest  zwolniony z opodatkowania na podstawie art 21 ust 1 pkt 121 o PDOF.

A więc otrzymane przez bezrobotnego środki z Funduszu Pracy w części przeznaczonej na zakup środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych - nie stanowią przychodu, natomiast w części przeznaczonej na zakup wyposażenia i składników majątku zaksięgowanych bezpośrednio w koszty - stanowią przychód, który korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A przychodów zwolnionych nie wykazuje się w zeznaniu podatkowym . Potwierdzeniem jest interpretacja indywidualna z 27 marca 2014 r., nr ITPB1/415-14/14/AK - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

 

Podstawa prawna:

  • art 14 ust 2 pkt 2 ,  art. 21 ust. 1 pkt 121ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.:Dz.U.z 2012 r poz 361 z póź zm)
  • art 46 ust 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004
  • interpretacja indywidualna z 27 marca 2014 r., nr ITPB1/415-14/14/AK - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

 

Autor Krystyna Dąbrowska , doradca podatkowy, numer wpisu 02200

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.