Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Założenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej; odliczanie VAT

Pytanie z dnia 19 września 2014

 

Przedstawiony problem prawny: założenie działalności gospodarczej przez obcokrajowca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej; odliczanie VAT

Odpowiedź na problem prawny:

Obywatele Unii Europejskiej mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach, jak obywatele polscy (art. 13 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dalej u.s.d.g.). Oznacza to dopuszczalność podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na podstawie ustawodawstwa, które w tym zakresie dotyczy obywateli polskich. W doktrynie zauważa się także, że korzystanie ze standardu narodowego jest niezależne od miejsca zamieszkania obcokrajowców, co oznacza, że nie muszą być oni zameldowani w Polsce (tak D. Szafrański, Cudzoziemiec (osoba fizyczna) jako przedsiębiorca prawa polskiego, Europejski Przegląd Sądowy 2010, nr 7, s. 30 i n.).

Sposób założenia działalności oraz dokumenty niezbędne do jej założenia są uzależnione od wyboru formy prawnej, w jakiej chce się prowadzić działalność. W tym zakresie polecamy naszą Instrukcję: Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej działalności. Inne bowiem są zasady, procedury, czynności niezbędne do założenia przedsiębiorstwa jednoosobowego, inne dla spółki osobowej, a inne dla spółki kapitałowej.

Odpowiadając na drugie pytanie, dotyczące możliwości odliczania VAT, to wskazujemy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), podatnikami (podatku VAT) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność taka dotyczy zwłaszcza m.in. producentów, handlowców czy usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody.

W związku z tym dla posiadania statusu podatnika VAT nie jest istotna forma prawna zakładanej działalności gospodarczej, lecz jej charakter. W naszym serwisie można znaleźć artykuł dotyczący zwrotu VAT.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj. Dz. U. 2013, poz. 672).
  2. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. 2011 nr 177, poz. 1054).

Stan prawny aktualny na dzień: 24 września 2014 r.

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.