Porady eksperta

Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy zawartej na okres próbny w przypadku choroby pracownika?

Zapytanie: Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy zawartej na okres próbny w przypadku choroby pracownika?

Umowa o pracę może zostać zawarta na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia dla wykonywania określonego rodzaju pracy.

Umowa o na pracę zawarta na okres próbny rozwiązuje się z upływem terminu na który została zawarta bądź za wypowiedzeniem.
Osoba niezdolna do wykonywania pracy w przypadku gdy pracę wcześniej wykonywała przez 30 dni jest uprawniona do otrzymywania zasiłku chorobowego. Przez pierwszy okres choroby, czyli 33 dni, pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. Od 34 dnia niezdolności do pracy wypłatę świadczenia przejmuje ZUS i wypłaca osobom ubezpieczonym zasiłek chorobowy.

W przypadku choroby pracownika w czasie zatrudnienia na okres próbny, nie dochodzi do automatycznego przedłużenia zawartej umowy na okres próbny o czas choroby lub upływu czasu choroby (zwolnienia). Umowa ulega rozwiązaniu z mocy prawa, z upływem terminu, na jaki umowa o pracę na okres próbny została zawarta.

Wyjątkiem od powyższej reguły jest umowa zawarta na okres próbny w przypadku ciąży pracownicy, jeżeli bowiem termin upływu umowy przypada po upływie 3 miesiąca ciąży - umowa ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu (art. 178. k.p)

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U 2018.917)

 

Stan prawny na dzień: 10 sierpnia 2018 r.

Rodzaje umów o pracę

Wielokrotnie pracownik i pracodawca stają przed wyborem najwłaściwszej formy zawieranej umowy o pracę.

Jeżeli zadecydowaliście już, że chcecie zawrzeć umowę o pracę regulowaną przepisami kodeku pracy, pozostaje Wam wybór pomiędzy umową zawartą na okres próbny, na czas określony oraz czas nieokreślony.

Wśród pracowników największym zainteresowaniem cieszy się umowa zawierana na czas nieokreślony, dając poczucie największej stabilizacji (m.in. najdłuższy czas wypowiedzenia umowy, obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy przez pracodawcę). Przy czym od 26 kwietnia 2023 r. obowiązek uzasadniania wypowiedzenia dotyczy także umów zawieranych na czas określony. Wybór umowy na czas nieokreślony cieszy się także zainteresowaniem wśród pracowników starających się o kredyt – zwiększa możliwość jego otrzymania, budując wiarygodność pracownika w ocenie banku.


Pobierz poradnik

Pamiętaj:
Wpisz nasz KRS 0000318482 w Deklaracji Podatkowej Twój e-PIT
Dziękujemy!

Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?

A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.

A czy wiesz, że...

Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?

KRS 0000318482

Przejdź do Twój e-PIT