Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Rekomendacja: Kto dowodzi w firmie?

Pojawienie się lidera grupy jest najważniejszym i zarazem najtrudniejszym do uchwycenia momentem przy realizowaniu zadań w firmie czy organizacji.

Każdy członek zespołu posiada potencjalne możliwości pełnienia roli lidera. Co więcej, jeszcze trudniejszym zadaniem jest zrozumienie, że w grupie jest wielu liderów, którzy dysponują wieloma unikalnymi umiejętnościami.

Wszyscy w określonych momentach naszego życia jesteśmy liderami i jednocześnie nieustannie podlegamy wpływom innych liderów. Jest to wyjaśnienie istoty przewodzenia komuś lub podążania za kimś bez umiejscowienia w konkretnym kontekście.
Spróbujmy dokonać rozróżnienia pomiędzy postawą lidera i przywódcy w organizacji. Jakie są różnice w działaniach lidera i przywódcy? W literaturze, ale też i w codziennym rozumieniu dość często spotykam się z zamiennym traktowaniem obu słów.

Lider spełnia określoną rolę w grupie. Każda grupa posiada swojego lidera formalnego (z wyboru) lub też nieformalnego. To właśnie przewodnik nieformalny wyłania się ze swoimi umiejętnościami w momencie, kiedy są one najbardziej potrzebne. Jeżeli grupa ma do wykonania określone zadanie, do którego potrzebne są określone umiejętności, zawsze pojawi się ktoś, kto posiada je rozwinięte w wystarczającym stopniu, aby osiągnąć cel. Wówczas inni członkowie grupy nie posiadający takich zdolności poddają się wpływom lidera, który tymi umiejętnościami dysponuje.

Pojawienie się lidera jest najważniejszym i zarazem najtrudniejszym do uchwycenia momentem przy realizowaniu zadań i celów w organizacji. Często szefowie zlecający grupie wykonanie zadania lub osiągnięcie celów nie mają wystarczającej wiedzy ani umiejętności do tworzenia warunków dla ujawnienia lidera danej sytuacji. Lidera, czyli osoby, która jest najlepiej spośród wszystkich członków zespołu przygotowana do poprowadzenia innych dla osiągnięcia zaplanowanego celu. Jeszcze trudniejszym zadaniem jest zrozumienie, że w grupie jest wielu liderów, którzy dysponują wieloma unikalnymi umiejętnościami, i że każda z nich jest potrzebna, a nawet niezbędna do wykonania różnych zadań.

Pozycja i rola lidera zmienia się. Uznanie za fakt, że każdy członek zespołu posiada potencjalne możliwości pełnienia roli lidera jest fundamentem do poszukiwania najlepszych rozwiązań. Rolę lidera powinien spełniać ten, kto umie dać wystarczające poczucie bezpieczeństwa grupie i przekonać, że posiada spośród wszystkich jej członków właśnie te, najbardziej potrzebne wszystkim do osiągnięcia celu umiejętności. I tę rolę może spełniać każdy, w zależności od sytuacji, czasu i zadań powierzonych grupie.

Czym zatem różni się lider od przywódcy? Jakie cechy wyróżniają spośród nas prawdziwego przywódcę, a jakie osobę posiadającą w danym momencie pozycję kierowniczą lub spełniającą rolę lidera?


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.