Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Rekomendacja: Perfekcyjny zespół - czyli kiedy wzrasta efektywność i skuteczność?

Zarządzanie to nieustanna praca nad sobą, wymagająca coraz to nowszych strategii dla codziennych wyzwań. Czasem, aby znaleźć odpowiedzi wystarczy wnikliwie rozejrzeć się po świecie przyrody. 

Otaczająca nas fauna i flora prawdopodobnie przewidziała wiele inspirujących rozwiązań. Na przykład - kiedy gęsi udają się na południe przed zimą, nie bez powodu lecą w kluczu w kształcie litery V.

Perfekcyjny zespół

Dziś nauka już wie, dlaczego one tak robią: każdy ptak machając skrzydłami wytwarza zawirowania powietrza w górę dla następnego, który leci bezpośrednio za nim. W kluczu całe stado może dolecieć o 71 procent dalej, niż w sytuacji, kiedy ptaki wędrowałyby osobno. Czy zatem także ludzie, których łączy wspólny cel, dotrą do niego szybciej i łatwiej, jeśli będą współpracować?

Za każdym razem, gdy gęś wypadnie z szyku, broni się przed przemierzaniem szlaku samotnie i wraca do klucza, by nadal czerpać z niego korzyści. Gdybyśmy mieli choć tyle rozumu, co gęsi, pracowalibyśmy razem z innymi, którzy podążają w tym samym kierunku. Kiedy gęś prowadząca zmęczy się, to zajmuje miejsce z tyłu, a wtedy inna gęś leci z przodu. Dla wspólnego celu zamieniają się rolami po ciężkiej pracy. W przypadku, kiedy jedna gęś słabnie lub jest ranna i wypada z szyku, dwie inne podążają za nią, by pomagać jej i chronić. Zostają z nią aż do chwili, gdy jest gotowa do lotu. Potem odlatują z innym stadem, by dogonić swoją grupę. Gdybyśmy byli tak mądrzy jak gęsi, wspieralibyśmy się wzajemnie w podobny sposób.
 
Osiągnięty wspólnie wynik to połączenie możliwości intelektualnych wszystkich członków zespołu z wykorzystaniem umiejętności przetwarzania informacji. Jeśli członkowie zespołu potrafią wspólnie spożytkować swe zdolności twórcze, rezultaty znacznie przekroczą sumę ich wysiłku indywidualnego.

Jest kilka powodów, dla których dobrze działająca w pracy grupa osiąga większą skuetczność i doskonałość:

1. Badania wykazały, że grupa podejmuje często lepsze decyzje, gdy stoi w obliczu trudnych problemów;
2. Gdy zadania są skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy, a do tego zmieniają się, nie ma możliwości, żeby lider albo jedna osoba miała pojęcie o wszystkich związanych z nimi informacjami;
3. Wzrasta prawdopodobieństwo pomyślnego wprowadzenia projektu w życie kiedy zajmuje się nim dobrze skoordynowana grupa ludzi pracujących wspólnie, a którzy chętnie pomagają sobie rozwiązywać problemy.
4. Jakość zdecydowanie poprawi się, gdy członkowie zespołu mogą swobodnie wymieniać się poglądami na temat aktualnych problemów, chętnie dzielą się wiedzą, posiadanymi informacjami, własnymi opiniami i umiejętnościami;
5. Praca zespołowa przy zbiorowej odpowiedzialności tworzy pole do dalszego rozwoju indywidualnego. Ma on miejsce, gdy grupa wspólnie wykonuje wiele funkcji kierowniczych, związanych z prowadzeniem spotkań i projektów, tworzeniem warunków pracy zbiorowej i radzeniem sobie z zadaniami, polegającymi na rozwiązywaniu problemów.
6. Zespół pomaga ludziom uczyć się przez bezpośrednie sprzężenie zwrotne, które jest cennym źródłem informacji i silnym bodźcem do zmian.

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.