Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Inspiracja: 8 różnic między rolą lidera i menedżera

U podstaw wzmożonego zainteresowania zarządzaniem leżą min. szybszy postęp techniczny, narastająca konkurencja międzynarodowa, liberalizacja rynków oraz przejęcia firm. Aby poradzić sobie w tym nowym otoczeniu, konieczne jest wprowadzenie dużych zmian, a do tego niezbędni są przywódcy.

Można to zilustrować prostym przykładem: w okresie pokoju armia potrzebuje przede wszystkim dobrej administracji, zarządzania na wszystkich szczeblach hierarchii oraz przywództwa na samym szczycie. Taka kombinacja jest wystarczająca w okresie pokoju.

Jednak w czasie wojny armia potrzebuje dobrych przywódców na wszystkich szczeblach. Dobre zarządzanie ludźmi to za mało – trzeba ich poprowadzić, porwać do boju.

Ludziom potrzeba ducha entuzjazmu.

Przedsiębiorstwa radzą sobie z kompleksowymi problemami dzięki planowaniu, budżetowi, ustalaniu i wypełnianiu celów, odpowiedniemu doborowi pracowników, dywersyfikacji odpowiedzialności na różnych szczeblach hierarchii oraz systemowi nadzoru. Są to umiejętności menedżerskie. Prowadzenie organizacji do konstruktywnych zmian zaczyna się od ustalenia kierunku, wizji organizacji. Następnie potrzebne są urzeczywistnienia wizji. Tak właśnie inspirujący przywódca przekonuje do nich ludzi, tworzy koalicje swoich sojuszników, którzy rozumieją jego wizję i zabiegają o jej urzeczywistnienie. 

Ludzie kreujący skuteczne wizje nie są cudotwórcami, ale odznaczają się umiejętnością wszechstronnego myślenia i gotowością do podejmowania ryzyka. Przywódca potrafi poprowadzić ludzi w dobrym kierunku mimo przeszkód na swej drodze. Apeluje przy tym do powszechnie akceptowanych wartości i emocji.

To, że menedżer działa według innych reguł niż przywódca wiemy od dawna. Dziś znamy źródło tych róznic – ludzki umysł. Jego złożoność i plastyczność umożliwia człowiekowi realizację niezwykłych zadań. Dzięki niemu potrafimy marzyć, rozwiązywać problemy i myśleć koncepcyjnie. W bardzo dużym uproszczeniu sprawy przedstawiają się następująco: wszystko zależne jest od tego, które funkcje naszego mózgu są dominujące.

Jeśli lubimy planować, porządkować, układać procedury, harmonogramy, a sprawy rozpatrujemy od szczegółu do ogółu – posiadamy umiejętności menedżera. Z kolei, jeśli spoglądamy w daleką przyszłość i mamy rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, jest duża szansa, że w przyszłości rozwiniemy w sobie umiejętności przywódcze. Posiadając dodatkowo takie umiejętności jak: empatia, tworzenie wizji, zdolność rozprzestrzeniania jej wśród innych, uwiarygodnimy nasz obraz przyszłości, czyli naszą wizję.

O ile zarządzanie można porównać do pracy konstruktora - o tyle przywódca pragnący pociągnąć za sobą ludzi musi być dobry przede wszystkim w komunikowaniu się z nimi. Potrzebuje on kontaktów ze znacznie większą liczbą osób niż menedżer zajmujący się zarządzaniem.

Menedżer i przywódca to dwie różne funkcje w jednej organizacji. Gdyby istaniał tylko jeden typ zarządzania firmą – menedżer – z pewnością doprowadziłoby to organizację do zbiurokratyzowania. Po pewnym czasie taka organizacja byłaby odporna na wszelkie innowacje, osiągnęłaby stagnację. A wszystko przez wiarę, że jeśli zaplanuje się każdy szczegół, opracuje stosowne procedury, to ewentualne ryzyko zostanie wyeliminowane, a firma odniesie sukces.

W rzeczywistości organizacja bez przywódcy – jego wizji i elementów twórczych, inspirujących pracowników – to organizacja bez pędu do działania.

 

Umiejętności
Menedżera

Umiejętności
Lidera

 • Planuje
 • Posiada wizje
 • Działa od szczegółu
  do ogółu
 • Działa od ogółu
  do szczegółu
 • Eliminuje ryzyko
 • Podejmuje ryzyko
 • Koncentruje się na zadaniech,
  systemach, strukturach
 • Koncentruje się
  na ludziach
 • Motywuje i kontroluje wyniki
 • Inspiruje do działania
 • Podporządkowuje
 • Zobowiązuje
 • Używa formalnych struktur
  i tworzy porządek w organizacji
 • Używa nieformalnych struktur
  i wprowadza innowacje
 • Organizuje
 • Ustala kierunki

 

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.