Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Inspiracje: W poszukiwaniu lidera

W poprzednim stuleciu przeważały opinie, ze powodzenie w realizacji funkcji lidera zależy niemal w całości od posiadania przez danego człowieka odpowiednich cech osobowościowych.

Przypuszczano, że cechy te są identyczne u wszystkich liderów, legitymujących się sukcesami w pracy. Uważam jednak, że zespół „cech lidera” nie istnieje.
Dziś uznaje się, że oddziaływanie lidera jest wypadkową sytuacji i jego cech osobistych. Możemy przy tym wyodrębnić pewną zależność: im słabiej ustrukturowane zadanie i bardziej ambiwalentne jego cechy, tym ważniejsza konieczność podejmowania decyzji jednoosobowo. Dalszym rozwinięciem sposobu rozumienia roli lidera jest jej widzenie jako wynikającej z interakcji między liderem a jego podwładnymi. Zachowanie lidera wywiera wpływ na współpracowników, a z kolei ich reakcje oddziałują na lidera.
W tym ujęciu roli lidera istotne staje się przeanalizowanie założeń i przekonań, jakie na temat swoich współpracowników mają liderzy, a dalej wskazanie konsekwencji przyjęcia określonych założeń dla sposobu sprawowania przez lidera jego funkcji. W tym celu porównajmy sytuację dwóch liderów:

Pierwszy z nich – lider A – uważa, że jego pracownicy są leniwi, niezdolni do samodyscypliny i samokontroli, chcą tylko mieć zapewnione stałe miejsce pracy i wynikające z tego poczucie bezpieczeństwa. Nie chcą natomiast żadnej odpowiedzialności za wykonywana pracę.
Drugi z liderów – lider B- zakłada, że osoby, z którymi pracuje lubią swoją pracę, potrafią kontrolować własne zachowanie, chętnie podejmują odpowiedzialność za wykonanie zadania.

Jak widać, przekonania obu liderów są biegunowo różne. Wynika to z wybrania przez nich całkowicie różnych stylów kierowania. Lider A ma właściwie tylko jedną możliwość – wymuszanie posłuszeństwa i podporządkowanie podwładnych wydawanym poleceniom. Styl taki określamy mianem autokratycznego. Polega on na wydawaniu poleceń, jednoosobowym podejmowaniu decyzji, a następnie ścisłym kontrolowaniu, jak polecenia te zostały wykonane.

Lider B ma relatywnie większe pole manewru. Może bowiem zdecydować się praktycznie na każdy styl kierowania grupą. Może to być więc:

- styl paternalistyczny – w którym lider kontroluje wykonanie decyzji podjętych przy współudziale grupy;
- styl konsultacyjny – w którym pracownicy mają prawo udziału w podejmowaniu decyzji i swobodną ich realizację;
- styl partycypacyjny – w którym decyzje mogą być podejmowane drogą głosowania (gdy decyduje cały zespół). Lub też, gdy są to kwestie szczegółowe, decyzje podejmowane są przez poszczególnych członków grupy, odpowiedzialnych za dane zagadnienie.

Lider B może oczywiście na którymś etapie wybrać styl autokratyczny. Ogólnie jednak jego możliwości wyboru są znacznie większe.

Autor: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.