Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Warto wiedzieć: Dofinansowania dla małych i średnich

15 lutego 2018 r., rozpocznie się nowy, już 3 nabór prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego na wnioski o dofinansowanie z „Kredytu na innowację technologiczne". Nabór potrwa do 24 maja 2018 r. Wnioski składać mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające wprowadzić na rynek polski, innowacyjne produkty bądź usługi. Przedsiębiorstwa mogą aplikować o premię technologiczną do kwoty 6 mln złotych, we wcześniejszych edycjach przyznano premie w łącznej wysokości do 6,4 mld złotych.

Bank Gospodarstwa Krajowego łącznie do rozdysponowania posiada sumę 550 mln. złotych.

BGK oraz sektor bankowy realizując program „Kredyt na innowacje  technologiczne” wspiera Polskie firmy wdrażające nowe technologie, wypełniając priorytety Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jaką jest unowocześnienie polskiej gospodarki n przeznaczenie wsparcia na wdrażanie innowacji. Środki wspomagane są z europejskiego programu unijnego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Premia o której mowa, może być przeznaczona przez przedsiębiorcę na zakup technologii od innych przedsiębiorców bądź  na uruchomienie własnej technologii, na podstawie której będą wytwarzane nowe lub znacząco ulepszone, w stosunku do dotychczasowych towarów, procesy bądź usługi.

Technologia będąca przedmiotem wdrożenia musi być lub zostać przedmiotem prawa własności przemysłowej lub mieć możliwość aktywowania wyników prac rozwojowych, lub wyników badań przemysłowych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej (know-how), a więc zdolność zapisania jako aktywa w majątku trwałym i amortyzacji.

Dofinansowanie przyznawane jest w postaci premii, przeznaczanej na spłatę części kredytu technologicznego, w banku komercyjnym.

Premia przyznana może zostać małym, mikro i średnim przedsiębiorstwom („podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru i spełniające kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, zgodnie z Rozporządzeniem KE 651/2014 oraz posiadające zdolność kredytową), wprowadzającym na rynek nowe lub znacząco ulepszone (w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium RP) produkty, usługi lub procesy.

Środki jakie musi posiadać przedsiębiorca ubiegający się o przyznanie premii muszą wynosić co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu technologicznego.

By uzyskać premię na innowację, należy złożyć do banku komercyjnego (lista 18 banków biorących udział w projekcie dostępna jest do pobrania na stronie BGK) wniosek o udzielenie kredytu technologicznego. Następnie po uzyskaniu promesy (obietnica zawarcia umowy kredytowej w przyszłości) lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu w terminie do 24  maja 2018 r. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zgodnie z kryteriami dla poddziałania BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową. Krokiem kolejnym jest podpisanie przez BGK umowy o dofinansowanie projektu z przedsiębiorcą, i ostatnia czynność to wpłacenie premii technologicznej w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.

Patrz także: Rozliczenie podatkowo-księgowe dotacji i refundacji z urzędu pracy

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.