Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Przedsiębiorco co nowego? - Zmiany w ochronie wieku emerytalnego pracowników

Przedsiębiorco, pamiętaj że od 1 października 2017 r. zmieni się termin, w jakim Twoi pracownicy wejdą w ochronę przedemerytalną. Od przyszłego miesiąca znowu wiek w jakim kobiety będą mogły przejść na emeryturę będzie wynosił 60 lat, a dla mężczyzn 65. Jednakże przejście na emeryturę dla tych którzy osiągnęli już te lata nie będzie obowiązkowe, a jedynie dobrowolne.

1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna, która wprowadziła wiele zmian dotyczących emerytur. Główną z nich było stopniowe podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zgodnie z tą reformą, zmiana ta została zaplanowana na lata i miała odbywać się sukcesywnie przez kilka lat.

Natomiast od przyszłego miesiąca nastąpi obniżenie tego nowego wieku emerytalnego do tego, jaki obowiązywał przed tą reformą. Dla kobiet będzie on wynosił 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65. Decyzja o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę będzie należała przedsiębiorco, do Twoich pracowników. Każdy pracownik może samodzielnie zadecydować, w którym momencie przejdzie na emeryturę - biorąc pod uwagę np. swój stan zdrowia, sytuację rodzinną, pozycję na rynku pracy, oczekiwania dotyczące wysokości przyszłego świadczenia. Ustawa określa tylko minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

By przejść na emeryturę pracownik powinien sam złożyć wniosek do ZUS oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty m.in.:

  • informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych,
  • dokumenty potwierdzające okresy m.in. pracy, prowadzenia działalności pozarolniczej/ służby wojskowej/ pobierania zasiłku dla bezrobotnych/ urlopu wychowawczego/ nauki w szkole wyższej.

Pracownik powinien też zadbać o potwierdzenie osiąganego wynagrodzenia oraz wykonywania pracy o szczególnym charakterze.

Wniosek można dostarczyć osobiście ZUS lub wysłać pocztą, w tych dwóch przypadkach należy wypełnić wniosek EMP, który znajduje się w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej w zakładce wzory formularzy. Wniosek można także złożyć przez Internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – wniosek ZUS Rp – 1E. Przy składaniu wniosku przez internet, trzeba go podpisać, a raczej uwierzytelnić, profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Na stronie internetowej ZUS znajdują się szczegółowe informacje, dotyczące jakie wymagania ma spełniać wniosek składany elektronicznie. Zgodnie z przepisami wniosek (zarówno złożony osobiście w ZUS, wysłany pocztą, jak i złożony internetowo) można złożyć miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeżeli wniosek zostanie złożony wcześniej, ZUS wyda decyzję o odmowie prawa do emerytury i wskaże, jakie warunki nie zostały spełnione.

Przedsiębiorco, jeżeli Twoi pracownicy mają pytania lub wątpliwości dotyczące przejścia na emeryturę, skieruj ich do dowolnej placówki ZUS. Od lipca 2017 roku w placówkach ZUS pracują specjalni doradcy emerytalni, którzy wyjaśniają ,,potencjalnym’’ emerytom, od czego zależy wysokość emerytury itp. Jak również w  specjalnym kalkulatorze wyliczają wysokość przewidywanego świadczenia - w zależności od wskazanego przez daną osobę momentu zakończenia aktywności zawodowej. Działa także Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS - pod nr 22 560 16 00. 18. Pomoc ta jest bezpłatna i fachowa.

Na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn mogą przejść:

  • osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.
  • osoby, które do 30 września 2017 r. skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, czyli takiego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia,
  • osoby, które do 30 września 2017 r. osiągną również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Jeśli wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna)zostanie ukończony przed 1 października 2017 r., ale przed tym dniem dana osoba nie będzie jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym, emeryturę uzyska od miesiąca zgłoszenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r.

Pełen zakres informacji tj. dotyczących np. jaki staż pracy trzeba będzie mieć do najniższej emerytury, komu będzie przyznana okresowa emerytura kapitałowa, czy po 30 września 2017 r. będzie można się ubiegać znajduje się na stronie internetowej ZUS pod adresem: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/zmiany-w-przepisach-emerytalnych-od-1-pazdziernika-2017-r_/1566586#jak złożyć wniosek.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne



Wspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.