Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Przedsiębiorco co nowego? - Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Przedsiębiorco!

W dniu 31 stycznia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt wpłynął już do sejmu i będzie procedowany w trybie pilnym.

Zmiany będą już mogły być stosowane do rozliczeń podatkowych za rok 2016 r.

Po wejściu w życie Ustawy Urząd skarbowy będzie mógł sporządzać zeznanie podatkowe za podatnika PIT wraz odliczeniami dla osób rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Rozliczenie podatku PIT za dany rok zostanie dokonane w terminie 5 dni od złożenia wniosku na podstawie złożonego wniosku oraz informacji od płatnika lub organu rentowego o dochodach podatnika.

Zmiany dotyczyć będą także emerytów i rencistów którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, będą oni mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% swojego podatku. Rozliczenia takie dokonane będą przez urząd skarbowy. Osoby, których źródłem dochodu są wyłącznie środki od organów rentowych i nie korzystają oni z żadnych odliczeń (emeryci i renciści) po wejściu w życie ustawy będą mogli złożyć w US oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 % swojego podatku. Tak złożone oświadczenie wraz z rocznym obliczeniem podatku PIT traktowane będzie jako zeznanie podatkowe.

Osoby uzyskujące dochody wyłącznie od płatników uzyskują możliwość złożenia wniosków do właściwego naczelnika US o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. We wniosku można wskazać na konieczność odliczenia od dochodu lub podatku wydatków z tytułu ulgi na dzieci i cele rehabilitacyjne a także o przekazanie 1% podatku na rzecz przez siebie wskazanych organizacji pożytku publicznego. Wniosek podpisany profilem zaufanym złożony będzie mógł tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki podawczej, portalu podatkowego, za pośrednictwem banków bądź systemu teleinformatycznego administracji skarbowej

Po sporządzeniu zeznania podatkowego przez US, podatnik składający wniosek otrzyma powiadomienie o sporządzeniu zeznania na wskazany przez siebie we wniosku adres poczty elektronicznej. Przygotowane zeznanie podatkowe udostępnione zostanie w systemie teleinformatycznym do akceptacji lub odrzucenia przez podatnika.

Ustawa wejdzie w życie 15 marca 2017 r.

By móc rozliczyć na nowych zasadach podatek za rok 2016 trzeba złożyć wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez US w terminie od 15 marca 2017 r., do 15 kwietnia 2017 r., emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać z możliwości rozliczenia przez US wyżej opisane oświadczenie złożyć muszą do 30 kwietnia 2017 r..

W roku 2018 wnioski do US składać można będzie od 1 stycznia do 15 kwietnia, a oświadczenia emerytów i rencistów – od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.