Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Nakaz zapłaty

Wszystkie A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
TerminDefinicja
Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty to deklaratywne, stwierdzające istnienie wymagalnego roszczenia, orzeczenie sądowe o charakterze merytorycznym, rozstrzygające o żądaniu pozwu wniesionego przez powoda, uwzględniające wniesione powództwo. Rozstrzyga sprawę co do istoty. Nakaz zapłaty wydaje się w postępowaniu nakazowym, upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym. Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym od chwili jego wydania stanowi tytuł zabezpieczenia i jest wykonalny co do zabezpieczenia roszczenia bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności.

Nakaz zapłaty wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. Środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty są zarzuty, które pozwany może wnieść w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Jeżeli tego nie uczyni skutecznie, czyli nie wniesie zarzutów albo zostaną one odrzucone z powodu przekroczenia terminu, nieopłacenia, nieusunięcia braków czy z innych przyczyn, nakaz zapłaty pozostaje w mocy ze skutkami prawomocnego wyroku oraz podlega wykonaniu. W takiej sytuacji dłużnik zobowiązany jest do zapłaty dochodzonego świadczenia pieniężnego lub świadczenia innych rzeczy zamiennych. W przypadku gdy pozwany zaskarży nakaz zapłaty wyłącznie w części, pozostała, niezaskarżona część uzyska status prawomocnego wyroku.

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest zrównany z postanowieniem o udzieleniu zabezpieczenia wydanym przez sąd w postępowaniu zabezpieczającym. Nakaz zapłaty jest z urzędu doręczany obu stronom postępowania.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz
Instrukcja: jak napisać prosty pozew o zapłatę
Instrukcja: Jak napisać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne



Wspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.