Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Instrukcja: Strona internetowa przedsiębiorcy

Nawet jeżeli nie decydujesz się, aby przedstawić swoje produkty w sieci, to musisz pomyśleć o właściwej stronie www, czyli swojej wizytówce i swoim oknie na rynek. Dzisiaj przedsiębiorca, który nie posiada strony www jest po prostu niewidoczny, co więcej często „podejrzany” w tym znaczeniu czy to „prawdziwy” (faktycznie istniejący) podmiot? Przede wszystkim jednak będzie to Twoja witryna tak jak witryna w sklepie, gdzie każdy przechodzień może zobaczyć, co i kto oferuje na rynku. Teraz „sieć” to jeden wielki market.

Strona jako wizytówka i jako reklama oraz oferta

Przedsiębiorco prowadząc działalność gospodarczą musisz pamiętać, o szybkim postępie „informatyzacji” i już użytkowo wysokorozwiniętej technice informatycznej. Nie jest ważne, czy prowadzisz mały warsztat np. napraw skuterów, czy duże przedsiębiorstwo produkujące suplementy diety to niezbędna okaże się potrzeba stworzenia odpowiedniej do działalności strony internetowej.

W dzisiejszych czasach coraz częstszym narzędziem do dokonywania zakupów/ zamawiania usług jest dokonywanie zamówień za pomocą strony internetowej, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, a przez to nie traci się cennego w dzisiejszych realiach czasu.  Jeśli nie chcesz „zamykać” prowadzenia swojego przedsiębiorstwa tylko i wyłącznie na okoliczny/miejscowy rynek, powinieneś posiadać i regularnie uaktualniać swoją stronę internetową. Adresaci do których kierowany jest twój przekaz to bądź konsumenci bądź kontrahenci lub jedni i drudzy.

Twoja oferta to zarówno usługi jak i towary, w tym te konsumpcyjne jak i przemysłowe tj. części zamienne, półprodukty, surowce lub dostawy np. opakowań. Ze względu na adresata czyli klientów i produkt (towary, usługi) w różny sposób możesz lub musisz przedstawić swoje oferty i informacje o produkcie lub cenach Ważne jest w pierwszej kolejności przestrzeganie wymogów prawa – zwłaszcza jeżeli kierujesz swą ofertę do konsumentów.

W tym miejscu należy wskazać na poradę dotyczącą powierzenia administracji strony internetowej innemu przedsiębiorcy, który trudni się profesjonalnym administrowaniem strony internetowej:

Umowa o administrację strony internetowej

O marketingu i reklamie w mikro i małym przedsiębiorstwie pisaliśmy w instrukcji dostępnej pod adresem: Instrukcja: Marketing i reklama w mikro i małym przedsiębiorstwie

Strona internetowa może również służyć jako miejsce reklamy innych przedsiębiorców; wzór umowy o reklamę na stronie www jest dostępny pod adresem: Umowa o reklamę na stronie www

Rynki

Odpowiednio zaprojektowana strona, która przedstawi ofertę Twojego przedsiębiorstwa pozwoli Ci świadczyć usługi nie tylko na terytorium Polski, ale również po za jej granicami. Dlatego, już podczas projektowania strony, powinieneś zastanowić się, nad stworzeniem strony w np. języku angielskim, który w dzisiejszych czasach stał się językiem biznesowym. Poprzez stworzenie swojej strony internetowej będziesz mógł realizować zamówienia np. do Słowacji, Stanów Zjednoczonych czy Hiszpanii. Warto przed wprowadzaniem na stronie jej wariantów językowych zastanowić się nad potencjalnym klientem docelowym, ponieważ może się okazać, że Twoim docelowymi klientami mogą być także np. Rosjanie, w takim wypadku warto stworzyć stronę również w tym języku. Pamiętaj, że miejscem zawarcia umowy jest, zgodnie z art. 70 par. 2 Kodeksu cywilnego, miejsce, które strony wskazały jako miejsce zawarcia umowy, a w razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy. W przypadku umowy zawartej z klientem z zagranicy miejsce zawarcia tej umowy należy określić zgodnie z prawem właściwym, któremu ta umowa podlega. Prawo właściwe dla zobowiązań umownych należy określać według norm zawartych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz. Urz. UE L 177 z 04.07.2008 r., str. 6)[1] W dzisiejszym świecie, gdzie Internet odgrywa istotną funkcję w życiu codziennym, nie powinieneś sobie pozwolić na brak strony, musisz pamiętać, że każdy użytkownik Internetu może stać się Twoim potencjalnym klientem.

Adres – domena - wykonawca

Ważną kwestią podczas tworzenia strony internetowej oraz wprowadzania jej na serwer jest odpowiednie „wymyślenie” jej adresu internetowego tzw. domeny. (zobacz U1 oraz Uwagi do Umowy o świadczenie usługi dostępu do internetu ) Może nią być np. nazwa Twojego przedsiębiorstwa, musisz jednak mieć na względzie, że w chwili obecnej istnieje ok. ponad miliard[2] a w tym ponad 600 mln aktywnych stron internetowych, i że adres, który wymyśliłeś może być już zajęty, dlatego też istotne jest abyś w takiej sytuacji przemyślał odpowiednio swój adres, który w takim przypadku może kojarzyć się np. z wykonywaną przez Ciebie branżą. Nie warto wymyślać nazw żartobliwych, ponieważ nie każdy może je zrozumieć, oraz może ona wprowadzać w błąd, a przecież nie chcesz, aby jeszcze przed wejściem na Twoją stronę klient się zniechęcił.

Nie jest ważne, czy stworzysz stronę sam, czy zrobi to za Ciebie profesjonalna firma. Istotna jest treść, dostępność i przejrzystość przekazu strony. Pamiętaj też o odpowiedniej kolorystyce/grafice – strona musi być czytelna, a jej użytkowanie możliwie intuicyjne.

Pozycjonowanie

W sytuacji tak dużej ilości stron, oraz dostępności do nich tak naprawdę z każdego miejsca na świecie, pomocne przy „promocji” Twojej strony może okazać się pozycjonowanie strony. Dzięki temu narzędziu, które oferuje wiele firm zajmujących się sprawami związanymi z IT, Twoja strona internetowa będzie zawsze wyświetlana na jednej z pierwszych stron w głównych wyszukiwarkach tj. np. Google czy Yahoo, z których korzysta każdego dnia kilkadziesiąt milionów użytkowników. Dobór odpowiednich słów kluczy, określających np. Twoją branżę, jest równie istotny. Im więcej wprowadzisz takich słów tym częściej Twoja strona będzie odnajdowana. (U2: https://mikroporady.pl/strona-internetowa-przedsiebiorcy-komentarze/648-u2.html)

Treść

Musisz pamiętać jednak, aby strona była czytelna i zawierała niezbędne informacje, jakimi są m.in. odpowiednie i aktualne dane kontaktowe, obok obligatoryjnych[3] (firmy przedsiębiorcy, numeru identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedziby i adresu przedsiębiorcy) , także nr telefonu, adres e- mail, nazwa/ numer użytkownika w różnych programach służących do komunikacji elektronicznej np. Skype®, GG®, dlatego warto też zaopatrzyć się w kamerę internetową. Zamieszczenie takich danych na pewno usprawni kontakt. Na stronie może się znaleźć, krótka informacja o przedsiębiorstwie, jak długo działa na rynku, czy zatrudniania pracowników, którzy mają doświadczenie w danej dziedzinie, itp. W przypadku, gdy Twoja działalność wymaga precyzji, oraz doświadczenia warto również zamieścić referencje od poprzednich – zadowolonych klientów, bardzo często pomaga to potencjalnym klientom w wyborze, akurat Twojej oferty. Nie masz obowiązku na swojej stronie zamieszczać cen usług/produktów, którymi dysponujesz, niezbędne to jest jednak w przypadku, gdy prowadzisz sklep internetowy.

Portale – serwisy – Facebook®

Chcąc promować się w Internecie warto korzystać z usług portali społecznościowych, na których możesz założyć swój „fanpage”, na którym użytkownicy danego portalu będą mogli zapoznać się tak jak na stronie z nowościami, jak również wymienić się opiniami np. na temat terminu wykonania usługi, warto w takim przypadku zamieścić również odnośnik, do właściwej strony internetowej. Jednym z najczęściej używanych portali do prowadzenia swojego „fanpage” jest Facebook®, który w sierpniu 2015r. miał ponad półtora miliarda użytkowników. Warto również taki fanpage posiadać na portalach zrzeszających profesjonalistów danej branży, bardzo często pojawiają się tam ogłoszenia, potencjalnych klientów, którym możesz zaproponować swoje usługi. Różne formy mają różny zasięg i status (Facebook®, Twitter®, Instagram®, blogi czy vlogi).

Prowadząc jakąkolwiek działalność, musisz mieć też na względzie fakt, że coraz częściej użytkownicy Internetu wymieniają się opiniami na forach o Twoich produktach, i to niezależnie, czy tego chcesz czy nie, i czy udostępnisz swoją stronę. Coraz częstszym sposobem zaistnienia na forach jest korzystanie z usług osób, które będą na Twoją rzecz śledziły fora branżowe oraz dodawały komentarze, jest to dość powszechne działanie różnych przedsiębiorstw (najczęściej restauracji) jednak to do Ciebie należy decyzja czy posuwać się do takich środków, i rozważenie czy takie działania są etyczne, aprobowane w Twojej branży.

Jeśli korzystasz w swoim przedsiębiorstwie z intranetu (U3) możesz swoim stałym klientom umożliwić dostęp do jego zasobów, przez co dani klienci będą mogli bez pośrednictwa ogólnodostępnej sieci zamawiać usługi/produkty, co przyspieszy ich realizację.

Zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami aktywnych użytkowników jest ponad 3 miliardy użytkowników, oraz ponad miliard stron internetowych i to od Ciebie zależy do kogo trafi Twoja oferta, czy Twój produkt się sprzeda oraz czy nada będziesz wykonywał usługi/produkty tylko na rynku lokalny, czy też globalnym, a Twoje produkty będą znane na całym świecie. Warto wskazać, że tylko ok. 60% polskich przedsiębiorców posiada swoją stronę internetową.

U1- o domenie pisaliśmy w uwagach do umowy o dostarczeniu Internetu

U2 – pozycjonowanie ma na celu skuteczne promowanie Twojej strony internetowej, w ten sposób, aby znajdowała się w miarę jak najwyżej w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych. Można ją uznać, że formę marketingu skupiającej się na wpływaniu na wyniki wyszukiwania.

U3 – Intranet przypomina Internet, aczkolwiek dostęp do niego jest ograniczony do wąskiej grupy użytkowników. Intranet z regału służy do komunikacji pracowników danej firmy, holdingu, grupy kapitałowej.

 

[1]     Do tego rozporządzenia odsyła w art. 28 ust. 1 ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. prawo prywatne międzynarodowe (tekst jednolity Dz. U. 2015 r. poz. 1792).

[2]     Data wyświetlenia strony (w języku angielskim): 30 kwietnia 2016 r., http://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/

[3]     Art. 21 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.)

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.