Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Marketing a sponsoring

Społeczna odpowiedzialność biznesu (z jęz. angielskiego CSR – Corporate Social Responsibility) polega na planowaniu w ten sposób prowadzenia działalności gospodarczej, że będzie uwzględniała ona interesy społeczne oraz ochronę środowiska. Co do zasady powinny to być działania bezinteresowne, non profit, ale w rzeczywistości są one pewną inwestycją w przyszłą działalność i wpływają na to, jak postrzegany jest dany przedsiębiorca.

W szczególności mikro i mały przedsiębiorca, dysponujący niewątpliwie mniejszymi środkami niż przedsiębiorca średni i duży, w miarę możliwości powinien wykorzystywać aktywność na polu charytatywnym i w różnych formach pomocy społecznej w sposób, który jednocześnie będzie budował jego wizerunek na rynku. Takim celom służą m.in. najprostsze umowy darowizn, jak i bardziej złożone umowy sponsoringu. Kiedy Twoja darowizna będzie mogła być odjęta od podstawy opodatkowania, a kiedy będzie po prostu kosztem działalności także dowiesz się z poniższej porady. 

1. Pozycjonowanie marki przedsiębiorcy na rynku przez kreowanie wizerunku społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Dowiedzione jest, iż przez prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu ma się wpływ na pozycję i wizerunek marki, produktu i przedsiębiorcy na rynku. Zarówno inwestorzy, jak i potencjalni kontrahenci i klienci są bardziej zainteresowani współpracą z przedsiębiorcami, którzy budują swój wizerunek poprzez przestrzeganie i wspieranie ogólnie pojętych interesów społecznych i ochronę środowiska

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czy dany produkt został wyprodukowany w sposób ekologiczny albo czy dana firma wspiera jakąś organizację społeczną lub inny ważny cel społeczny. Poza tym dzięki wspieraniu inicjatyw lokalnych, przedsiębiorca może także uzyskać zaufanie władz samorządowych. 

Jeśli przedsiębiorca planuje prowadzenie działalności także poza granicami Polski, tym bardziej powinien zadbać o budowanie wizerunku społecznie odpowiedzialnego biznesu, gdyż na rynkach światowych coraz częściej oczekuje się prowadzenia działalności w sposób odpowiedzialny i aktywności społecznej. 

Poprawienie wizerunku firmy, jak i produktów dzięki prowadzeniu społecznie odpowiedzialnego biznesu może także wpływać na pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników, gdyż w ten sposób zwiększa się również atrakcyjność firmy na rynku pracy. Wdrożenie CSR w przedsiębiorstwie wpływa także na wzrost zadowolenia i satysfakcji pracowników.

W rzeczywistości prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu wpływa na wszystkie obszary działalności firmy, tworząc wartość dodaną w wizerunku marki, co także pomaga wyróżnić  się  wśród  konkurentów. (Patrz także: Regulamin ekoporzedsiębiorstwa). 

2. Działalność charytatywna a formy promocji i reklamy.

Dobrym sposobem na kreowanie wizerunku firmy może być, nawet najprostsza, działalność charytatywna. Odróżnia się ona od reklamy tym, że ma na celu, oprócz przekazywanego wsparcia, wypromowanie nazwy przedsiębiorcy i wykreowanie w świadomości klientów pozytywnych i przyjaznych opinii o tym przedsiębiorcy, a nie służy (tak jak reklama) zaprezentowaniu konkretnych produktów czy usług. Poza tym tradycyjne formy promocji, ze względu na ich przesyt mają mniejszą skuteczność.

Tak naprawdę, często przedsiębiorcy prowadzą fundację lub wspierają którąś z istniejących organizacji pozarządowych. Jest to też podstawa dla tzw. „marketingu szeptanego” polegającego na pośrednim promowaniu firmy poprzez kreowanie dobrego wizerunku, co często odnosi o wiele lepsze efekty niż zwykła reklama, zwłaszcza jeśli dana działalność czy akcja charytatywna jest szeroko promowana w mediach. 

Działalność charytatywna jest najczęściej skierowana do osób potrzebujących. Przez to w pewien sposób wpływa się także na ludzkie emocje, co buduje pozytywne opinie klientów. 

Także mikro i mali przedsiębiorcy, którzy nie dysponują zbyt dużym kapitałem mogą i powinni udzielać się charytatywnie. Zwłaszcza w lokalnych akcjach charytatywnych, gdzie takie działanie nie obejdzie się bez echa, jak również chociażby w aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas których wymienia się z nazwy/nazwiska osoby, którym udało się wygrać aukcję. Przedsiębiorca może w ten sposób także podbudować swój wizerunek. 

Krytycy tego typu działań zwracają uwagę, że firmy wykorzystują charytatywność dla swoich potrzeb i interesów. Dlaczego jednak nie można połączyć swoich korzyści ze wspieraniem najbardziej potrzebujących?


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.