Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Porada: 10 przykazań - Jak promować mały biznes w social media

W mediach najczęściej opisywane są kampanie reklamowe największych marek, skierowane do setek tysięcy odbiorców. W zalewie tych informacji ginie fakt, że poprzez Facebooka i social media można promować również mały biznes, często skuteczniej niż poprzez inne formy reklamy...

Poniżej znajduje się dziesięć porad, w jaki sposób mała firma może promować się w social media. Więcej na temat tego typu promocji i technicznych aspektów obsługi mediów społecznościowych będzie można usłyszeć na nadchodzącej konferencji Social Media Standard 2012 Biznes.

1. Miej pomysł na komunikację

Twoja firma z pewnością jest ciekawa. Dla Ciebie. O tym, że ta kawiarnia jest najfajniejszym miejscem na randkę a kwiaciarnia dostarczy najlepszej wiązanki z na oświadczyny, klienci muszą się dopiero dowiedzieć.

Musisz wymyślić sposób, w jaki będziesz mówić klientom o swoim biznesie. W social media nie ma miejsca na jedną z kilku tysięcy bezbarwnych knajpek czy salonów kosmetycznych bez cech szczególnych. Klientowi trzeba dostarczyć wartość dodaną, która odróżni ten biznes od konkurencji, a następnie się jej trzymać.

Przykładowo salon kosmetyczny może specjalizować się w makijażach ślubnych lub gotyckich i zamieszczać ich zdjęcia na profilu. Gwarantuje to zainteresowanie docelowych grup i pozwoli na rozwijanie dyskusji pod zamieszczonymi materiałami.

2. Dostarczaj ciekawych treści

Media społecznościowe opierają swoje istnienie na stosunkach międzyludzkich. W przeciwieństwie do tradycyjnych mediów, jest to komunikacja w obie strony, nie zaś przekaz reklamowy do biernych odbiorców.

Aby ludzie na Twoim profilu byli zaangażowani i chętni do dalszego rozmawiania o Twojej firmie, muszą mieć dostęp do ciekawych materiałów. Mogą to być zdjęcia, filmy lub artykuły. Komunikacja prowadzona poprzez śmieszne zdjęcia niepowiązane z marką i wizerunkiem firmy jest jednym z najczęściej popełnianych błędów (mówi o nich Michał Wolniak)

Rodzaj tych śmiesznych materiałów zależy zarówno od portalu na którym prowadzona jest komunikacja, jak i typu zakładu. Restauracja może zamieszczać zdjęcia potraw a salon kosmetyczny – filmy instruktażowe na temat makijażu.

3. Bądź ekspertem

Aby prowadzić dialog z internautami, należy mieć dużą wiedzę. Choć zwykło się myśleć o użytkownikach sieci jak o niewykształconej i niewychowanej masie, są to pozory. Jeśli marka zacznie kłamać lub niezbyt przekonująco pływać po temacie, natychmiast to zauważą. A wtedy wizerunek godnego zaufania biznesu legnie w gruzach – w jaki sposób człowiek, który nie odróżnia Penne od Gnocchi może prowadzić włoską restaurację?

Internauci mają wiele pytań na temat usług. Warto im odpowiadać, by nie mieli poczucia, że marka chce jakieś informacje przed nimi zataić.

4. Działaj jawnie

Na forum internetowym można założyć anonimowy profil. Na YouTube można się posługiwać pseudonimem. Na Facebooku nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć kilka kont (choć to niezgodne z regulaminem). W takiej sytuacji podszywanie się pod klienta i polecanie własnego biznesu to kuszące rozwiązanie. Jest ono jednak zarówno niebezpieczne, jak i nieetyczne.

Nie można z jednej strony budować wśród klientów zaufania do własnej marki, zaś z drugiej podszywać się pod jednego z nich.

We własnym imieniu na portalu lub forum, można od razu zacząć jawną działalność jako ekspert i firma. Klienci biorą poprawkę na to, że nie powiesz o swoim biznesie złego słowa. Jednocześnie, jeśli Twoje porady są sensowne, dostrzegą, że warto z Tobą wejść w dialog. Nikt nikogo nie oszukuje.

Jako anonimowy internauta musisz najpierw zbudować swój wizerunek, wypowiadać się w wielu wątkach na tematy niezwiązane z twoim biznesem, na koniec zaś możesz rozpocząć dyskretną reklamę.

Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, zyskałeś jednego klienta, który poleca twój zakład. Jeśli popełniłeś jakikolwiek błąd przy budowaniu fałszywej tożsamości, będziesz miał etykietkę kłamcy i oszusta. Gra nie jest warta zachodu.

5. Trzymaj się ustalonego planu

Jeśli budujesz wizerunek swojej firmy, musisz się go trzymać. Restauracja dla młodzieży nie powinna z tygodnia na tydzień zmieniać grupy docelowej – jeśli w sobotnie wieczory muzyczne występują głównie grupy rockowe, niech tak zostanie.

Zmiana wizerunku marki jest przydatna, gdy od dłuższego czasu firma ma problem z opinią wśród klientów. Jeśli takiego problemu nie ma, należy się trzymać ustalonego wizerunku. Obiecanie czegoś klientom i wycofanie się z danego słowa działają na markę znacznie bardziej niszcząco niż zorganizowanie trzech wieczorków poetyckich dla garstki odbiorców.

6. Nie panikuj, nie trać zimnej krwi

Właściciel dowolnej firmy musi się przygotować na negatywne opinie klientów. Jeśli wszystko jest dobrze – nie ma sensu o tym pisać. Mało która firma zbiera dużo pochwał.

Za to każdy rozżalony klient napisze na profilu firmy jak został potraktowany. W takiej sytuacji marka musi zachować zimną krew i nie dać się wciągać w pyskówki. Za zaniedbania należy przeprosić i zaproponować zadośćuczynienie. Jeśli klient jest agresywny – należy przeczekać. Choć brzmi to jak banał – obrażanie swoich klientów jeszcze nigdy dobrze się nie skończyło.

Nie należy też panikować, gdy ktoś napisze coś złego na profilu. Jeśli okaże się później, że problem został rozwiązany szybko i bez oporów, będzie to dowód, że firma poważnie podchodzi do swoich obowiązków. Każdy, kto przeczyta wymianę zdań, będzie widział, że w obliczu trudności zachowujesz się profesjonalnie.

8. Bądź tam, gdzie klienci

Musisz wiedzieć do kogo kierujesz swoje komunikaty. Nie ma sensu prowadzenie profilu warsztatu samochodowego na Pinterest – jest tam niewielu odbiorców.

Warto pytać klientów jakich portali używają i mówić im głośno o swojej obecności w mediach społecznościowych.

W internecie można znaleźć wiele portali zrzeszających różne grupy społeczne. Warto dowiedzieć się, gdzie są odbiorcy i właśnie tam pracować nad ich pozyskaniem.

9. Nie bój się płacić za reklamę

Darmowa reklama w mediach społecznościowych to mit. W dodatku szkodliwy.

Niesamowitą zaletą tego typu portali jest możliwość selekcji odbiorców. Przy wykupieniu zwykłej reklamy w serwisie, w formie płatnych linków, masz gwarancję, że otrzymają ją wyselekcjonowani odbiorcy. Reklamy te nie opatrzyły się na tyle, by ludzie pomijali je wzrokiem – warto w nie zainwestować, choćby dlatego, że płacisz nie za wyświetlenie, a za kliknięcie.

Jeśli twój profil ma coraz więcej odbiorców, Facebook będzie ograniczał grupę do której docierają twoje posty. W takiej sytuacji warto zainwestować w promocję swoich postów dla pewności, że dotrą do wszystkich zainteresowanych.

10. Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów

Nie można ulegać iluzji, że sama obecność w social media natychmiast sprowadzi klientów. Wręcz przeciwnie – promowanie biznesu tym kanałem to ciężka praca. Media społecznościowe są odbierane przez użytkowników jako prywatna przestrzeń i nie każdy chce tam zapraszać jakąś markę.

Dlatego krąg odbiorców w social media należy budować powoli i wytrwale, równolegle promując swój biznes innymi kanałami. Inaczej nie ma to sensu. Podobnie, jeśli produkt (jedzenie, makijaże, fryzury, cokolwiek innego dostarcza Twój zakład) nie jest na najwyższym poziomie i nie spełnia obietnic złożonych w reklamie, nie należy się spodziewać sukcesu. W takiej sytuacji wejście w social media jest raczej strzałem w kolano – dasz odbiorcom możliwość natychmiastowego napisania wszystkim zainteresowanym o wadach twojej firmy.

Autor: Konrad Budek,

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.