Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Historia technologicznej rewolucji

Pewnego dnia to, co mam dziś w plecaku, ktoś umieści w muzeum. Próbuję wyobrazić sobie mojego lśniącego iPada jako zgaszony, zakurzony eksponat w gablocie

Jakieś sześć mil od Googlepleksu, gdzie tysiące inżynierów ślęczą nad najszybszą i najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie, w pobliskim Sunnyvale, kryje się Magazyn Rzeczy Dziwnych. Na jego półkach stoją ZX Spectrum, małe komputery o gumowych klawiszach, czy Atari 800, na których dzieci w latach 80. grały w "Pac-Mana". Wtedy gry ściągano nie z internetu, ale z Rozgłośni Harcerskiej, na stare magnetofonowe kasety. Piszczało i skrzypiało nieznośnie. Są też stare analogowe modemy, aparaty fotograficzne, czarnozielone monitory, drukarki igłowe Oki, komórki z wysuwanymi antenkami czy dyskietki, które dziś kupuje już tylko polski ZUS.

Na pozór kupa starych gratów, ale ile wspomnień budzi! To były czasy, w których komputer kojarzył się tylko z rozrywką. Nie tęsknię jednak za starociami, bo dziś mogę grać w dużo fajniejsze gry. Tęsknię za sobą samym z tamtych czasów - chłopakiem, który myślał, że świat stoi przed nim otworem. Buszuję więc między rzędami stalowych stelaży ze starymi zabawkami. Można ich dotykać, bawić się nimi, a nawet je kupować. - Niektórzy przychodzą tu, bo potrzebują części zamiennych, inni dekorują mieszkania czy lokale - mówi długowłosy sprzedawca w dżinsach i motocyklowej skórzanej kurtce.

Ale to nie dotyczy 49-latka w garniturze, który zapłacił trzy dolary i wyszedł z Magazynu Rzeczy Dziwnych ze starą analogową kamerą z lat 80. To Dag Spicer. Umówiłem się z nim i dowiedziałem się, że nie dekoruje domu ani kawiarni. Nie potrzebuje też części zamiennych, bo nie reperuje w domu starych sprzętów. Nie używa nawet komórki, bo twierdzi, że stacjonarny telefon jest tańszy i bardziej niezawodny. Jest wprawdzie inżynierem z wykształcenia, ale przede wszystkim jest historykiem techniki i kuratorem Muzeum Historii Komputerów w Mountain View. Mauzoleum, do którego legendarne maszyny udają się na wieczny spoczynek.

Historia dziurkowanej karty

"CD AD 06 29 39 11 CD CA 03" - głosi napis na tablicy z pleksi podświetlonej na biało. - To fragment kodu z pierwszego komercyjnego programu napisanego w 1975 r. przez Billa Gatesa dla komputera, który nazywał się Altair. A firma przyszłego multimilionera - Microsoft. To nasz hołd dla Billa Gatesa i jego pierwszego produktu - mówi Spicer.

Większość eksponatów jest przykryta folią, tu i ówdzie uwijają się robotnicy wykańczający najnowszą ekspozycję za 19 mln dolarów. Sfinansowało ją 65 prywatnych darczyńców, a sam twórca Windowsów wrzucił do skarbonki aż 15 mln dolarów. Dlatego gdy chcemy zobaczyć, jak przebiegała rewolucja w naszym życiu, musimy zacząć od tablicy pamiątkowej. Ale to dopiero w dniu otwarcia, w czwartek 13 stycznia.


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.