Wielkość tekstu
Kontrast serwisu
Bezpłatny Program PIT 2017

Finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorcy

Niniejsza Porada przybliży Państwu pojęcie środków obrotowych i podstawowe etapy ich obiegu w cyklu operacyjnym w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jak i handlowym. Znajdą tu Państwo również prezentację źródeł finansowania bieżącej działalności, w tym m.in. poprzez uzyskanie środków finansowych w związku z przyjęciem nowego wspólnika, zaciągnięciem kredytu (rozumianego jako produkt bankowy), czy też kredytu towarowego. Wskazaliśmy także na najnowsze zmiany w podatku dochodowym dotyczące korekty kosztów podatkowych, które weszły wżycie z dniem 1 stycznia 2013 r.

1. Składniki majątku Twojej firmy

Powstanie Twojej firmy, jak i jej dalsze działalnie zależy od wyposażenia przedsiębiorstwa w potrzebne maszyny, urządzenia, nieruchomości, które to środki będą służyć Twojej działalności planowo przez długi okres czasu. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poniesienia wydatków na pokrycie ich pozyskania, jest to tak zwana inwestycja w środki trwałe.

Środki finansowe potrzebne są również do uruchomienia fazy eksploatacyjnej. Prowadzenie bieżącej działalności charakteryzuje się cyklicznym obrotem środków w niej wykorzystywanych i zmianą ich postaci. Środki te ulegają przekształceniu w określoną postać w zależności od rodzaju działalności oraz etapu na jakim znajduje się cykl operacyjny podlegając stałemu obiegowi, stąd zaliczane są do tzw. środków obrotowych (aktywa obrotowe). Środki obrotowe, z których niektóre zostały wskazane powyżej można pogrupować na:

  1. zapasy, do których zaliczają się materiały, surowce, produkty w toku oraz półprodukty, produkty gotowe oraz towary;
  2. należności krótkoterminowe, którymi są należne od odbiorców środki pieniężne za sprzedane produkty gotowe lub towary;
  3. inwestycje krótkoterminowe to udziały, akcje lub inne papiery wartościowe, pożyczki, środki pieniężne. Ich charakterystyczną cechą jest płatność i wymagalność lub przeznaczenie do zbycia w okresie 12 miesięcy od daty ich nabycia.

Każde przedsiębiorstwo, w zależności m.in. od rodzaju działalności, przyjętej koncepcji prowadzenia działalności przejawia określoną strukturę środków obrotowych, a więc udział poszczególnych grup w całości „zbioru” środków obrotowych.

Poniżej przedstawiamy uproszczony opis proces zużywania i odnawiania środków obrotowych.


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
Pamiętaj o rozliczeniu podatku PIT za 2016

Pobierz Bezpłatny Program PIT 2017 i Wyślij e-Deklarację

Program Rozlicza: PIT 28 PIT 36 PIT 36L PIT 37 PIT 38 PIT 39

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne

Przekaż darowiznę on-line:

dalej
Wypełnienie pól oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe.
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

baner rozlicz pit za 2016 300x300