Otwórz

Umowy przewozu i transportu

Umowy przewozu i transportu mogą być zawierane zarówno dla doraźnych potrzeb administracyjnych, zaopatrzenia lub przy inwestycjach, jak również jako stałe umowy dla zaopatrzenia w surowce i materiały produkcji i dostaw produktów przedsiębiorstwa czyli sprzedaży towarów. Ze względu na cel i zakres działań może to być przewóz profesjonalny dokonywany przez profesjonalnych przewoźników lub spedytorów, z którymi zawiera się umowy na dłuższy czas. Mogą to być też doraźne umowy transportu lub transport okazjonalny dla doraźnych potrzeb. Te dwa warianty umów prezentujemy poniżej.

Wybierz jeden z wariantów: 

 

Wariant I - Umowa przewozu rzeczy

Stronami Umowy przewozu są przewoźnik i nadawca. Przewoźnik  w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa prowadzi działalność transportową, stale, zawodowo i zarobkowo trudni się przemieszczaniem rzeczy lub osób. Świadczenie polega tu na przemieszczeniu rzeczy od chwili nadania do miejsca przeznaczenia i wydania odbiorcy za potwierdzeniem odbioru (umów, w których przewóz jest elementem dodatkowym, nie należy kwalifikować jako umów przewozu).

pobierz wzór

Wariant II - Umowa transportu okazjonalnego

W Umowie transportu okazjonalnego usługodawca jest stroną zobowiązująca się do okazjonalnego przetransportowania towaru lub rzeczy. Nie musi on być przedsiębiorcą, który w ramach działalności gospodarczej prowadzi działalność transportową. Jednak jeżeli taką prowadzi, to musi zawierać Umowę przewozu i stosować przepisy Kodeksu cywilnego o przewozie i przepisy Ustawy prawo przewozowe z dnia 15 listopada 1984 r.

pobierz wzór


 


Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Pomogliśmy? Przyspiesz rozwój serwisu Mikroporady.pl
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 
 

Możesz nam pomagać wspierać Mikro Firmy

Masz wybór jak nam pomagać:

Możesz przekazać ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

Możesz Odliczać Darowiznę od Podatku:

  • do 6% dochodu - osoby fizyczne
  • do 10% dochodu - osoby prawne

Przekaż darowiznę on-line: